Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

‘Örnek Şahsiyetler Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli’ etkinliği yapıldı

‘Örnek Şahsiyetler Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli’ etkinliği yapıldı
  • 21.03.2016
  • 1.157 kez okundu

Aksaray Valiliği tarafından düzenlenen ‘Örnek Şahsiyetler Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli’ etkinliği Belediye Tiyatro salonunda yapıldı..

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen “Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü Örnek Kişilikler” projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe Vali Şeref Ataklı, eşi Adile Ataklı hanımefendi, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, eşi Hasibe Yazgı Hanımefendi, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, birim müdürleri ve diğer davetliler katıldı.

Yakın geçmişimize damga vurmuş kişilerden olan ve Beş Şehirli olarak nitelendirilen Ahmet Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Mahir İz ve Fethi Gemuhluoğlu’nun hayatları hakkında tanıtım filmi ile başlayan etkinlik Prof. Dr. Sadettin Ökten konferansı ile devam etti.

Prof. Dr. Sadettin Ökten, Medeniyet hareketlerinin hangi zamanlarda başladığı ve bizim toplumumuza ne zaman ve hangi olaylar ile etkilendiğinin belirterek medeniyet hareketlerinin temelini dinin oluşturduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ökten, Beş şehirli olarak nitelendirdiği Ahmet Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Mahir İz ve Fethi Gemuhluoğlu’nun geçmişin izini taşıyan, Osmanlı kültürünü yaşamlarında yansıtmaya çalışan şahsiyetler olduğunu belirtti.

Programın sonunda günün anısına Prof. Dr. Sadettin Ökten’e Vali Şeref Ataklı tarafından Somuncu Baba ve Seyyid Hasan Rızâyî el Aksarayî kitapları hediye edildi..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ