Aksaray Haberleri

Pandemi Aksaray’da inşaat sektörünü de etkiledi | haberaksaray.com
Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Pandemi Aksaray’da inşaat sektörünü de etkiledi

Pandemi Aksaray’da inşaat sektörünü de etkiledi
  • 04 Aralık 2020

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs (KOVİD-19) salgını inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi.

‘Gayretlerimizle 682 yapı kazandırdık’

Salgın sürecinde satış ofisleri, emlakçılar ve şantiyelerde alınan tedbirler inşaat sektöründe işleyişi önemli ölçüde aksattı. Eve kapanan vatandaşların önemli ölçüde azalan gayrimenkul talebi de sektörü zor durumda bıraktı. Döviz kurunda ki dalgalanmaların da gayrimenkul yapım ve satımlarına hammadde tedariki konusunda büyük bir olumsuz etkisi oldu.

Aksaray’da Ocak 2020’den itibaren bugüne kadar 682 yapıya izin ruhsatı verilirken bunların 495’ini yeni yapılar oluşturdu.

Konu hakkında açıklama yapan (AKMÜB) Başkanı , “Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi süreci 2020 yılı inşaat sektörünü de ciddi şekilde olumsuz yönde etkiledi. Vaka sayılarının artarak ilerlemesi nedeniyle sektörde işler aksamaya başladı. Ancak Aksaray’da müteahhitler birliği olarak girdiğimiz gayretler neticesinde birçok projeyi yaz aylarının başında teslim ettik” dedi.

‘PROJELERİMİZİ SORUNSUZ TESLİM ETME GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ’

Haziran ayının başında hükümetin açıklamış olduğu düşük faizli konut kredilerinin Aksaray’da oturmaya hazır olan yapıların neredeyse yüzde 80’ninin satılmasını sağladığının altını çizen Güneş;

“Düşük faizli konut kredileri sektörde maddi anlamda rahatlamayı beraberinde getirdi. Devam eden projelerde bugün gelinen nokta ise çok da iç açıcı görünmüyor. Çünkü yapı malzemelerinde ciddi anlamda hammadde tedarikinin ve tedarikçi zincirinin bozulmasının sıkıntısı çekiyoruz. Yaşanan bu aksaklıklar projelerin teslim edilme sürelerini hali hazırda uzattığı gibi önümüzdeki zaman diliminde daha da fazla uzatacak gibi görünüyor. Dövizdeki dalgalanmadan kaynaklı olarak maliyetlerimizde %30 oranında zamlar söz konusu oldu. Çok az bir zaman diliminde meydana gelen aradaki azımsanamayacak bu fiyat farkı daire fiyatlarına yansıtmak durumunda kalındı. Durum böyle olunca hem üretim hem satış noktasında rahat hareket etme alanımız daraldı. Bizler Aksaray’da tüm bunlara rağmen öz sermayemizle projelerimizi sorunsuz teslim etme gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz. Üretim ve tüketim hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır fakat bundan daha önemlisi insan sağlığıdır. Neticede her sektörün amacı, aracı ve hedef kitlesi insanoğlu. Temennimiz odur ki bu sancılı ve riskli süreç bir an önce sona erer. Zira hepimiz hayatın bir parçasıyız ve bu döngünün en baş halkasını sağlıklı olmak oluşturuyor. Tüm dünya insanları adına sağlıklı günlere tez vakitte kavuşmamız dileğiyle.” şeklinde konuştu..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ