Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Prof. Akgündüz’e intihal suçlaması!

Prof. Akgündüz’e intihal suçlaması!
  • 09.02.2016
  • 1.863 kez okundu

Hollanda’da Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR) Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz’ün, “bilimsel hırsızlık” (intihal) yaptığı öne sürüldü..

Hollanda’da Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR) Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz’ün, “bilimsel hırsızlık” (intihal) yaptığı öne sürüldü.

Ülkenin etkin gazetelerinden Volkskrant’a konuşan bilim insanları, Akgündüz’ün çalışmalarında yüzlerce paragraflık bilgiyi kaynak göstermeden, kendisi yazmış gibi kullandığını iddia ettiler.

Bilim insanlarına göre “Akgündüz’ün yaptığı intihal felaket boyutlarında”.

Sabancı Üniversitesi’nden Hakan Erdem, Akgündüz’ün intihal yaptığının bilindiğini ve bunun kanıtlandığını söylüyor.

Türk Tarih Kurumu eski başkanı Ali Birinci de, IUR Rektörü’nün yaptığı intihalin “felaket boyutunda” olduğunu savunuyor.

Leiden Üniversitesi öğretim üyelerinden Türkolog Eric – Jan Zurcher, Akgündüz’ün çalışmalarına aldığı kimi paragrafların, başkalarına ait eserlerle birebir aynı olduğunu iddia ediyor.

Hollandalı profesör, “Paragraflar, o kadar benzer ki, bunu Akgündüz’ün yazdığını söylemek zor” diyor.

Ahmet Akgündüz ise iddiaları reddeti. Akgündüz, iddiaların “Ermeni ve PKK yandaşı tezviratçıların” işi olduğunu öne sürdü.

Prof. Dr. Akgündüz Aksaray’da daha çok, ‘Arşiv Belgeleri Işığında Somuncu Baba ve Neseb-i Alisi’ isimli, Somuncu Baba’nın hayatını ele alan eseri ile tanınıyor. Prof. Akgündüz’in bu eseri, Aksaray ve Somuncu Baba ilişkisini ortaya koyan 40’tan fazla arşiv belgesinin sadece bir tanesine yer veriyordu. Eser bu ve başka hataları ile ilim dünyasında ağır eleştiri almıştı. Bu esere karşı bir reddiye yazan konunun uzmanı Prof. Dr. İsmail Erünsal, Prof. Akgündüz’ün adı geçen eserinin intihal içerdiğine de imada bulunmuştu. Prof. Erünsal’ın yanı sıra Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanı Orhan Özdil kaleme aldığı ve hakemli dergide yayınlanan makalesinde, Prof. Akgündüz’ün görmediği arşiv belgelerini tek tek ortaya koydu.

(Haber: K.Solak)

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160208_intihal_iddia_akgunduz_

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Darendeli dedi ki:

    Şimdi bu hocanın yazdığı esere nasıl güveneceğiz!?

YORUM YAZ