Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,94 / Satış: 5,96
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

Prof. Ayfer Menteş’e proje performans ödülü

Prof. Ayfer Menteş’e proje performans ödülü
  • 02.01.2019
  • 1.253 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. ’in projesine, TÜBİTAK tarafından verildi.

TÜBİTAK 113Z296 numaralı “Suda Çözünebilen O-karboksimetil Kitosan-İmine Paladyum(II), Molibden(0), Bakır(II) Komplekslerinin Sentezi ve Uygulamaları” başlıklı çalışmasıyla ödül alan Prof. Menteş, projenin sentez kısmının Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezinde gerçekleştirildiğini belirtti. Projede Prof. Dr. Mehmet Odabaşı ve Prof. Dr. Hülya Arslan’ın da araştırmacı olarak yer aldığını kaydeden Menteş, proje kapsamında kullanılan kitosan ve modifikasyonlarının kullanım alanlarına ilişkin şunları söyledi: “Geniş kullanım alanına sahip olan kitosanın sulu çözeltilerdeki çözünürlük problemi kullanım alanlarını sınırlamaktadır. Yapılan proje ile kitosana göre çözünürlük problemi olmayan yeni bir kitosan modifikasyonu yapıldı; çeşitli metallerle bağlandı ve daha kararlı bu fonksiyonel hali uygulama alanlarında başarılı oldu. Kitosan ve modifikasyonları tarım, ilaç, su arıtma, tekstil, sağlık ve gıda gibi birçok endüstri alanında kullanılabilmektedir.” Bu ödül, TÜBİTAK projelerinde yüksek başarı sahiplerine veriliyor.

Proje sonuçları kendi alanında en saygın ve prestijli bilimsel dergilerde yayınlandı. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Prof. Ayfer Menteş’i çalışmaları münasebetiyle tebrik etti ve başarılarının devamını diledi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ