Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Rektörler darbe kalkışmasını kınadı

Rektörler darbe kalkışmasını kınadı
  • 20.07.2016
  • 1.283 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, darbe kalkışmasının hemen ardından YÖK’te düzenlenen toplantıya katıldı..

Tüm devlet ve vakıf üniversitelerinin Rektörleri ile Yükseköğretim Kurulu Başkanı ve Üyelerinin katıldığı toplantıda, millet iradesine ve Türkiye’nin demokratik sistemine karşı gerçekleştirilen kanlı kalkışa lanetlendi. Toplantının ardından, darbe girişimi esnasında bombalanan ve zarar gören TBMM gezildi; Meclis Başkanı Başkanlığı’nda yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

YÖK’te düzenlenen toplantının ardından ortak bir açıklama yapıldı. 15 Temmuz 2016 gecesi, Türkiye’nin, tarihinin en ağır saldırılarından birine maruz kaldığının belirtildiği açıklamada, ülkenin demokratik yapısı, anayasal düzeni, parlamenter sistemi, milli bütünlüğü, iç barışı ve millet iradesinin hedef alındığı dile getirildi. Açıklama özeti şöyle: “Türkiye’nin seçilmiş, meşru Cumhurbaşkanını görevden uzaklaştırarak hayatına kastetmek, meşru hükümeti devirmek, meşru parlamentoyu kapatarak bir cunta rejimi kurmak için gerçekleştirilen bu darbe girişiminin, yıllardır devlet içerisine yerleşerek bütün kurumlara yayılan, devlet içinde ayrı bir devlet gibi örgütlenen bir şebekenin girişimi olduğu alenen ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanımız, Meclisimiz, Hükümetimiz, kahraman polisimiz ve ordumuzun emir ve komuta zincirine bağlı şerefli unsurları ve tüm milletimiz dirayetle bu kalkışmayı kısa zamanda durdurmuş, ülkeyi bir uçurumun kenarından döndürmüşlerdir. Biz Türkiye yükseköğretim sistemini oluşturan üst kurumlar ve üniversitelerimizin yöneticileri, öğretim elemanları ve çalışanları olarak, millet iradesine ve Türkiye’nin demokratik sistemine karşı gerçekleştirilen bu kanlı kalkışmayı lanetliyoruz.”

Yapılan açıklamada, demokrasinin en önemli savunucularından olan üniversiteler için günün, demokrasiye sahip çıkma günü olduğu ifade edildi ve bütün akademik camianın, milletin iradesine saygı ve demokrasiye sahip çıkma noktasında tek vücut halinde olduğun altı çizildi. YÖK’teki toplantının ardından Rektörler, milli iradenin tecelli ettiği yer olan TBMM’yi ziyaret etti; bombalanan yerler gezildi. Daha sonra Mecliste, Meclis Başkanı Başkanlığında, darbe girişimi akşamında ve sonrasında yaşanan gelişmeler değerlendirildi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ