Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Sadrazam Piri Mehmed Paşa anılıyor

Sadrazam Piri Mehmed Paşa anılıyor
  • 22.02.2016
  • 1.487 kez okundu

Aksaray’ın yetiştirmiş olduğu en büyük devlet adamlarından biri olan Sadrazam Pîrî Mehmed Paşa, Aksaray Valiliği ve Aksaray Üniversitesi tarafından tertip edilen konferansla anılıyor..

Aksaray Valiliği’nden yapılan yazılı basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“23 Şubat 2016 Salı günü saat 14:00’de Aksaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans Salonunda düzenlenecek olan konferans’ta KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Aksaraylı Vezir-i Âzam Pîrî Mehmed Paşa’nın hayatı ve üstün devlet adamlığı vasıfları üzerinde duracak. Osmanlı’nın zirve dönemi padişahlarından Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’a Sadrazamlık yapmış olan Pîrî Mehmed Paşa birbirinden kıymetli fikirleriyle Osmanlı’yı süper güç yapan devlet adamlarının başında geliyor.

Büyük âlim ve zâhid Şeyh Cemaleddin-i Aksarayî Hazretlerinin torunlarından olan Hemşehrimiz Pîrî Mehmed Paşa ömrü boyunca yüce dinimiz İslam’a ve mazlumların gölgesi Osmanlı Devletine hizmet etmiş; adaleti, dürüstlüğü, idare­ciliği, güzel ahlâkı, kanun ve niza­ma vukufiyeti ve ilmi ile pek faydalı hizmetler­de bulunmuştur. Cömertliği, cesareti, vakar ve sabrı fevkalâde olan Pîrî Mehmed Paşa aynı zamanda fıkıh ilminde de üstâd olup, “Remzî” mahlâsıyla şiirler de yazmıştır.

1470 Aksaray İskanıyla Büyük Osmanlı Medeniyetinin tesisinde  görev alan âlim ve zahitlerimizi, Sadrazam Pîrî Mehmed Paşa, Şeyhülislam Zenbilli Ali Cemali Efendi ve daha pek çok Aksaraylı büyüğümüzü saygıyla anıyor,  düzenlenecek konferansa tüm halkımızı davet ediyoruz.”

konferans-afis-4

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ