Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,16 / Satış: 6,18
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Şaka değil gerçek! Damacana suyu kalitesinde su içeceğiz

Şaka değil gerçek! Damacana suyu kalitesinde su içeceğiz
  • 12.08.2018
  • 3.569 kez okundu

Aksaray için devrim niteliğinde olan içme suyu projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, bu proje ile Aksaray’da bir ilki gerçekleştirecek ve musluklardan damacana suyu kalitesinde suyu evlere getirecek.

İçme suyu projesi 1.kısmı olan isale hatları işi hız kesmeden devam ediyor.

Bağlıköy mevkiinden başlayıp merkeze doğru devam eden 1000 lik çelik borularla yapılan isale hattı şehir merkezine ulaştı.

Hız kesmeden devam eden diğer etaplarla senkron olan isale hattı işi büyük oranda tamamlandı.

Diğer 2 etap ise aynı oranda ve hızda devam ediyor. Toplam 110 milyonluk projenin kısa sürede tamamlanmasıyla çeşmelerden en yüksek kalitede su akacak.

Proje ile Aksaray’ın su problemi 2050 yılına kadar ortadan kalkacak.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın göreve gelmesiyle Aksaray’ın çok uzun yıllardır çözüm bekleyen içme suyu meselesi konusunda çok önemli çalışmalara imza atıldı.

İlk olarak Aksaray’ın yer altı su kaynakları noktalarını belirleyen Başkan Yazgı, DSİ bölge müdürleriyle birçok kez toplantı yaparak Aksaray’da DSİ aracılığı ile su kuyuları açılmasına öncülük etti. Seçimden önce söz verdiği gibi Aksaray’a kaliteli içme suyu getirmek için proje hazırlayan Başkan Yazgı, hazırladığı projeye Kalkınma Bakanlığından 110 milyonluk kaynak aktarılmasını sağladı.

Aksaray’a içme suyu temini noktasında projenin gerçekleşme hedefinin doğru süre zarfında ilerlediği söyleyen Başkan Yazgı, “Arıtma tesisi inşaatının kaba işleri sona erdi. İnce işçiliklerinin bitirilmesi ile beraber tesis içerisindeki mekanik ve elektrik işleri tamamlanacak. Projenin arıtma tesisi ile ilgili bu aşamada 18 milyon ek ödenek oluşturularak tesisin kalitesi ve standartları daha da arttırıldı. Yılsonu itibari ile arıtma tesisindeki tüm işler bitirilecek ve tesis tam anlamıyla hazır hale gelecek. Kalite standartları çok yüksek olacak olan tesisten çıkan kaliteli suyu Aksaray halkı evindeki musluktan rahatça içebilecek” dedi.

Proje içerisinde yer alan 5 adet su deposu yapım işi sürerken Laleli bölgesine 5.000 ton, merkez şehitliğin üstüne 1000 tonluk su deposu tamamlandı. Diğer su depoların yapımı ise sürüyor. Su projesinin son aşamalarından birinin depo inşaatları olduğunu ifade Başkan Yazgı, bir taraftan kalan diğer su depolarının inşaatı sürerken diğer yandan da arıtma tesisi inşaatında mekanik akşamların temini yapıldı montaj aşamasına geçilecek.” dedi.

Arıtılan içme sularını şehre ulaştıracak bağlantı hatlarının şehir şebeke suyuna dahil edilme sürecinde yaşanacak su kesinlerinin minimum süre içinde gerçekleşmesi için gerekli tedbirlerin alındığını belirten Başkan Yazgı, “Bu bağlantıların tamamı düşünüldüğünde normalde çok uzun sürmesi gerekiyor. Ancak biz, tüm bu kesintileri minimize etmek adına suyun basılacağı yeni terfi merkezi, yeni filtre binası ve geçici yeni depolar kuruyoruz. Yapılacak olan bu tesisler yürüyen büyük projenin hızını arttırmak ve Aksaray halkını su kesintilerinden korumak adına yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Barajdan alınan mevcut suyumuzun kalitesinin sürekli korunduğunu aktaran Başkan Yazgı, barajdan alınan suyun koku ve tat problemine karşın gerekli tedbirlerin her zaman alındığını ve su alma yapısının yenilediğini ifade etti.

Aksaray’ı kaliteli suya kavuşturacak su projesinin kısa sürede bitirilmesinin hedeflendiğini ifade eden Başkan Yazgı, bu projenin şimdiden Aksaray’a hayırlı uğurlu olmasını diledi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ