Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Şap önlemi! Canlı Hayvan Pazarı kapatıldı

Şap önlemi! Canlı Hayvan Pazarı kapatıldı
  • 04.12.2015
  • 1.258 kez okundu

Aksaray Ticaret Borsası ve Aksaray İli Kırmızı Et Üretircileri Birliği Başkanı Hamit Özkök ve Aksaray Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Kani Yerli, Canlı Hayvan Pazarının bir süre kapatıldığını açıkladı..

ve Aksaray İli Kırmızı Et Üretircileri Birliği Başkanı Hamit Özkök ve Aksaray Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Kani Yerli’nin müdahalesiyle;

Çevre illerde ve Bölgemizde yoğun olan, İlimizde de kısmen muhtelif yerlerde” ŞAP” belirtileri tespit edildiğinden dolayı hayvancılığı ve sektörü zarara uğratmamak adına “Hayvan Pazarı ve Hayvan Nakilleri” Tarım Komisyonu tarafından alınan kararla bir süreliğine kapatılmıştır.

Konu İle alakalı bir açıklama yapan Aksaray Ticaret Borsası ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök “Aksaray hayvancılığına ve sektöre zarar vermemek adına alınan hayvan pazarının kapatılması , hayvan naklinin durdurulması yerinde bir karardır” diyerek “Bilindiği üzere şap hastalığı Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir hastalıktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın mortalitesi düşük olmasına karşın yüksek morbiditeye sahiptir. Bu şu anlama gelir; öldürücü olmamakla birlikte sürü içerisinde veya bölgede hızla yayılır. Her ne kadar zoonoz kabul edilse de insanlara bulaşma oldukça nadirdir. Çevre illerde ve ilimizin bazı bölgelerinde bu hastalığın görülmesinden dolayı bazı yaptırımlar uygulanmıştır. Biz üreticilerimize ve yetiştiricilerimize bu konuda duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Tabiî ki hastalığın bazı belirtileri var bu belirtile ise Hayvanın Ağız bölgesinde salya, köpüklü akıntı veya tırnak arası bölgesinde oluşan erozyonlar ön teşhis için en belirli görüntüdür. Bu lezyonlar meme bölgesinde özellikle meme başlarında görülebilir ama bu teşhis için tam bir ayrım sağlamaz” ifadelerine yer veren Başkan Özkök “ŞAP hastalığının ilimizde ve bölgemizde yayılması için kesinlikle üreticilerimiz ve yetiştiricilerimiz bir veteriner hekim kontrolünde gerekli önlemleri almalıdır” dedi..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ