Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,65
€ EURO → Alış: 10,30 / Satış: 10,34

Sendikacılığımızı sorgulamak kimsenin haddine değildir!

Sendikacılığımızı sorgulamak kimsenin haddine değildir!
  • 20 Eylül 2020

Türk Büro Sen Aksaray Şube Başkanlığı tarafından gündemde yer alan iddialarla ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz günlerde, “Aksaray Son Dakika” adlı hesap ile sosyal medya ve “www.aksaraysondakika.com” adlı internet sitesi üzerinden, gazeteci kimliğiyle kendisini ön planda tutmaya çalışan ve söz konusu haber sitesinin imtiyaz sahibi olan şahıs tarafından “Temsilcisini Savunmaktan Aciz Sendika Türk Büro Sen” başlıklı yazı ile asılsız isnatlar ve galiz ifadeler ile yoğurulmuş bir haber yayınlanmak suretiyle sendikamız yerel gündemin merkezine oturtulmaya çalışılmıştır.

Haber olarak adlandırılan yazı içeriğine bakıldığında Türk Büro Sen Aksaray Şubesinin, Aksaray Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde temsilci olarak görevlendirdiği Fatih AYTAÇ’ı savunmaktan aciz kaldığı ve sonrasında Sendikanın Aksaray Şubesi Başkanı Cemal ÇINAR tarafından Fatih Aytaç’ın görevden alındığı belirtilmektedir. Yine bahse konu aynı yazıda Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan YILDIZ tarafından Türk Büro Sen Aksaray Şubesi tarafından temsilci olarak atanan AYTAÇ’ın AFAD’a görevlendirildiği, Gençlik Spor İl Müdürlüğünde Türk Büro Sen Temsilcisi olan Fatih AYTAÇ’ın Gençlik Spor İl Müdürü Aslan YILDIZ tarafından kanunen atanmasının neredeyse mümkün olmamasına rağmen yaşanan atama sonrasında Türk Büro Sen Aksaray Şubesi olarak sadece duruma dilekçe yazarak karşılık verildiği, Fatih Aytaç’ın AFAD’a görevlendirmesi konusunda çaresiz kalan ve temsilcisinin hakkını savunmak durumunda olan Türk Büro Sen Aksaray Şube Başkanı Cemal ÇINAR’ın aciz bir şekilde temsilcisini 15 gün sonra görevden almak zorunda kaldığı, AKSARAY SON DAKİKA İnternet Haber Sitesi imtiyaz sahibi Armağan Şen’in, Fatih AYTAÇ’ın haksız yere görevlendirmesi hususunda başkan Çınar’ın düşüncesini almak istese de temsilcisinin hakkını savunmaktan aciz ÇINAR’ın soruları cevapsız bıraktığı ifade edilmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekmektedir ki yazı içeriği incelendiğinde, yazının haber niteliği taşımadığı gibi vakıaların da çarpıtılmak suretiyle magazinsel boyuta taşınmak istendiği ortadadır. Adı geçen haber sitesi imtiyaz müdürünün bir kısım haberler ile ses getirmeyi ve gündem oluşturmayı hedeflediği, yazıları ile amacına ulaşamayacağını anlamış olacak ki bu kez de sendikamızı haberlerine dahil etmekle bir taraftan kendisine prim yapma ve kendisini gündemde tutma çabası ortaya konulmakta diğer taraftan da sendikamız yıpratılma ve kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Türk Büro Sen Aksaray Şubesi olarak temsilcimizin, Aksaray Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü tarafından AFAD bünyesinde görevlendirilmesine yönelik işlemin geri alınması hususunda meşru zeminde gerekli müdahale ve mücadele başlatılmıştır. Her ne kadar adı anılan imtiyaz sahibi tarafından; “Yaşanan atama sonrasında Türk Büro Sen Aksaray Şubesi olarak sadece duruma dilekçe yazarak karşılık verildiği” belirtilmekte ise de anılan imtiyaz sahibine hukuk devletinde iş ve işlemlerin mevzuat çerçevesinde çözümleneceğini ve bunun yolunun da yasal başvuru hakkı ile sağlandığını hatırlatmak isteriz.

Diğer taraftan yine aynı imtiyaz sahibi, Fatih AYTAÇ’ın haksız yere görevlendirmesi hususunda şube başkanının düşüncesini almak için Türk Büro Sen Aksaray Şube Başkanımız Sn. Cemal ÇINAR ile irtibata geçtiğini iddia etmekte ise de telefon konuşmasında Aksaray Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde kendisince haber niteliği taşıdığını düşünerek yayımladığı yazılara ilişkin hususlarda sorular sorulmak istemiş ancak Şube başkanımız Sn. Cemal ÇINAR, bu hususlara ilişkin olarak kendisinin, konunun muhatabı olmadığını belirtmek suretiyle konuşmayı sonlandırmıştır.

Mezkur yazıda “31 Ağustos tarihinde temsilcisinin hakkını savunmaktan aciz ve korkak Türk Büro Sen Aksaray Şube Başkanı Cemal Çınar bugün itibariyle Fatih Aytaç’ı temsilcilikten aldı.” şeklindeki hakaret içeren ifadeleriyle konu ile ilgisi olmamasına rağmen sanki yaşanan hadiseler üzerine temsilcimizin, temsilcilik görevinin sona erdirildiği belirtilmekte ise de temsilcimizin görevine son verilme sebebi tamamen 4688 Sayılı Sendikalar Kanununa dayanmakta olup bu durumun imtiyaz sahibinin haber olarak nitelendirdiği konu ile uzaktan yakından bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Belirtmiş olduğumuz haliyle haksız itham, mesnetsiz ve hakaretamiz ifadeleriyle, hakkımızı nerede ve ne şekilde aramamız gerektiği hususunda herhangi bir bilgi sahibi olmamasına rağmen bize sendikacılığı öğretme hadsizliğine kapılan imtiyaz sahibine böyle bir hakkının olmadığını da hatırlatmak isteriz. Yaklaşık 30 yıllık şanlı tarihimizle ülkenin dört bir yanında üyelerimizin haklarını her türlü zeminde koruyan, kollayan ve sendikal hareketi hedefinden saptıracak hiçbir suistimale ve girişime fırsat vermeyen köklü bir sendikanın ilimizdeki bayraktarlarıyız. Bu meyanda anılan yazı ile “temsilcisinin hakkını savunamayan bir sendika üyesinin hakkını nasıl savunacak. Bu şekilde mi” diyerek “önümüzdeki günlerde Türk Büro Sen Aksaray Şubesinde istifaların geleceği gözlemleniyor” şeklindeki beyanları ile acizce üyelerimiz üzerinde tahakküm kurmaya çalışarak, asılsız haberler üretmeye çalışan ilgili hakkında adli makamlar nezdinde “Hak Arama Hürriyeti” kapsamında Sendikamız ile üye ve yöneticilerinin haklarının savunulması adına atılması gereken her türlü adımın tereddüt dahi edilmeksizin atılacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiği ve bu kapsamda gerekli başvuruların da tarafımızca yapılacağı ve sürecin sonuna kadar takipçisi olunacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ