Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

Sıcak… Çok Sıcak…

Saliha TOPRAK
Saliha TOPRAK - saliha-toprak@hotmail.com
  • 03.07.2017
  • 1.472 kez okundu

İnsanoğlu… Memnuniyetsiz. Şikayetçi…

Çok ağır bir kış mevsimi yaşadık. Geçen haftaya kadar da havalar bir türlü ısınmadı. Yazı beklerken hayal kırıklığı içinde şikayet ettik durduk. “Ne zaman gelecek bu yaz?” diye hayıflandık. Geldi işte. Yer yer elli dereceleri bulan bir sıcak YAZ. “ O fff bu ne sıcak? “ İşte yine şikayet…

ysa biliyoruz ki iklim ve doğa dengelerini bozan biziz. Yeşil alanların yok edildiği. Yüz yıllık ağaçların acımasızca kesildiği… Ormanların yakıldığı… Doğanın katledildiği… Bir Dünyada eski dengeyi bekliyoruz. Asfalt ve betonlar arasında, dört mevsimin yaşanmasını beklemek, fidan dikilmemiş bir topraktan orman beklemek demektir.

Aslında mutsuz insanlar olarak; hem suçlu hem güçlüyüz. Yok ettiğimiz canlıları hayvanat bahçesinde, acılar içinde eğittiğimiz sirklerde gösteriyoruz çocuklara. Hesapsızca yapılaşma sonucu sellerde kalıyor , ucuz malzemelerden diktiğimiz çirkin binalarda en küçük sarsıntıda yıkılıp depremlerde ölümle sonuçlanan evlerde yaşıyoruz. Bu doğal felaketlerin hiç biri doğanın suçu değil, biliyoruz.

Nefes almak için gittiğimiz, yüksek binalardan gökyüzünü göremediğimiz çirkin şehirlerin uzaklarında da, naylon poşetlerimizi, doğada binlerce yıl kaybolmayan atıklarımızı, pet şişelerimizi çevreye saçarak, sanki oraya bir daha gitmeyecekmişiz gibi rezil bir şekilde bırakıp, döneriz eski şikayetlerimize…

Tıpkı genel tuvaletlerde ‘ayyy ne pisss’ diye ayıpladığımız kendimiz gibi… Şikayeti çok severiz çok. Sıcak deriz. Soğuk deriz. Pis deriz. Gürültülü deriz. Kalabalık deriz. Her yerde ve her şeyde bir yanlış, bir eksik buluruz. Ama ancak şikayet ederiz. Tüm şikayet ettiklerimizi, kızdığımız her şeyi biz insanlar yaparız.

Önce kendimizi eğitmeyi, düzeltmeyi denemeyiz. Sebebini ve sonucunu tartışmayız. Bu çirkin şehirleri biz oluşturur, yurt dışındaki güzel, sanat eserleriyle dolu temiz şehirleri görünce imrenerek anlatırız, yeşil alanlarına hayran kalırız , ‘eski binalarını nasıl da korumuşlar’ deriz de kendi olağan üstü zengin tarihimizi yok eder; turiste kazık atar, turizm öldü diye şikayet ederiz.

Hayat bize kötü davranıyorsa, kızılacak ve şikayet edilecek tek bir adres var: O adresi hepimiz biliyoruz. Kendi sokağımız , kendi kapı numaramız ve kendi adımızın yazdığı zile basmalıyız.

Sıcak havanın, soğuk havanın, kuraklığın, depremdeki ölümlerin, orman yangınlarının, çirkin şehirlerin, yok olan hayvan soylarının sebebini sesli olarak sorup, sesli olarak ve özellikle kendimizin duyacağı ses tonuyla yanıtlamalıyız.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ