Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Şirket kuruluşları tek durak ofis oluyor

Şirket kuruluşları tek durak ofis oluyor
  • 10.01.2017
  • 1.464 kez okundu

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası, üyeleri için uyguladığı programların sonuçlarını almaya devam ediyor.
.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası, üyeleri için uyguladığı programların sonuçlarını almaya devam ediyor.

Üyeler için büyük bir sıkıntı olan Şirket Kuruluşlarında ki işlemlerin kolaylaştırılması için çalışmalara başlayan ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurumlarla görüşmeler yapan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odasının yapmış olduğu çalışmalar meyve verdi.

Bu haftadan itibaren Şirket Kuruluşlarındaki tüm işlemler tek durak ofis konumunda bulunan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılacak.

KOÇAŞ ÜYELERE MÜJDEYİ VERDİ

“ŞİRKET KURULUŞLARINDA NOTERE, BANKAYA VEYA VERGİ DAİRESİNE GİTMEDEN ODADA İŞLEM YAPILACAK”

Şirket kuruluşu aşamalarında sözleşmenin ticaret sicili müdürü huzurunda imzalanmasına ve imza beyannamesinin ticaret sicili müdürlüklerinde düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenirken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının konuya ilişkin tebliği Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girerken, şirket ana sözleşmelerin onaylatılmasında noter onayı zorunluluğu kalktı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan ATSO Başkanı Ahmet Koçaş, yapmış olduğu açıklama da; “ Türkiye’de Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası gibi birçok odanın TOBB’a iletmiş olduğu sorunlar neticesinde, Bakanlıkla çalışmalara başlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bu noktada üyelerin sıkıntısına çözüm olmuş ve şirket kuruşlarındaki emek ve vakit kaybı ortadan kaldırılmıştır.

Bu kapsamda bugünden itibaren, Noter tarafından yapılan kuruluş işlemleri noterin dışında Aksaray Ticaret ve Sanayi Odamızın Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde de gerçekleştirilebilecek.

Ticaret Sicil Müdürü artık imza beyannamesini ve ana sözleşme tasdiklerini yapabilecek. Ayrıca hisse devir tescilinden alınan 341 TL’lik harç bedeli de kalkmıştır. Öte yandan TOBB ve Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen Harç Takip Sistemi yazılımı ile vergi daireleri tarafından alınan Ticaret Sicil Harçları da bundan sonra Ticaret Odaları tarafından tahsil edilecek.

Bu kapsam da Maliye Bakanlığın 30.12.2016 tarihli ve 15 nolu Harçlar Kanunu Sirküleri ile odalara şahıs kuruluşları ile ilgili ticaret sicil harçlarının tahsili konusunda Aksaray Ticaret ve Sanayi Odamıza tahsil yetkisi verilirken, şirket kuruluşlarında ise üyelerimiz odada sicil işlemlerini gerçekleştirirken banka, noter gibi yerlere gidip gelmek yerine sadece odamıza gelerek tüm kuruluş işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Şirket kuruluşları noterler vasıtası ile yapılırken ortalama masraf 500 TL tutuyor iken tebliğ ile birlikte bu masraf 165 TL olmuş ve işlemler ticaret sicil müdürlüğümüzde yapılacaktır.

Ayrıca Bakanlıktan gelen genelge sonrasında, Şirket sözleşmeleri de ticaret sicil müdürlüğümüzde imzalanacak, böylece üyelerimiz isterlerse noterlere gitmeden aynı işlemleri odamızda gerçekleştirebilecekler. Burada önemli olan bir diğer husus ise Ticaret Sicil Gazetesi ilan bedelleri de artık odamızdan tahsil edilecektir.

Bu noktada tüm personellerimize gerekli eğitimleri vererek üyelerimize en iyi hizmeti sunmanın gayreti içinde olmaya devam edeceğiz.

Üyelerimiz için böylesine büyük bir çalışmanın meyve vermesinden dolayı onur ve mutluluk diliyor, tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz” Dedi..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ