Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Somuncuoğlu’na saldıran o vekil ihraç edildi!

Somuncuoğlu’na saldıran o vekil ihraç edildi!
  • 30 Temmuz 2020 - 13:57

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt partisinden ihraç edildi.

Enginyurt, ihraç kararına “MHP’den ihraç ettiniz. Ülkücülüğümü almadınız, alamazsınız. İhraç edenler. Bir gün sıra size de gelir. Konuşmamı kesemezsiniz, kesemeyeceksiniz. Ülkücülerin sesini kimse kesemez. Millet, devlet ve Ordulular için hep doğruları konuşan olacağım” sözleriyle tepki gösterdi.

SADİ SOMUNCUOĞLU İLE KAVGASI SİYASİ TARİHE GEÇMİŞTİ

Cema Enginyurt, 2000 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi o dönem Cumhurbaşkanlığına aday olan MHP’li Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu ile yaptığı ve siyasi tarihe ‘töre dayağı’ olarak geçen ‘kavga’ ile dikkat çekmişti.

NE OLMUŞTU?

16 Mayıs 2000 tarihinde yapılan 10. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde dönemin hükümet ortakları; DSP, MHP ve ANAP Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Ahmet Necdet Sezer ismi üstünde anlaşmaya varmışlardı.

Ancak bu karara tepki gösteren dönemin MHP’li Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu ise Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıklamıştı.

MHP lideri Bahçeli’nin tepkisini çeken ve ilerleyen günlerde bakanlık görevinden azledilen Somuncuoğlu’na adaylığını açıklamak üzere geldiği TBMM girişinde saldırılmıştı.

20 Nisan 2000 gecesi meydana gelen olayda Ordu milletvekili Cemal Enginyurt ile Yozgat milletvekili Ahmet Erol Ersoy, Sadi Somuncuoğlu’nun aracının önünü kesmiş, yaşanana arbedede Somuncuoğlu’nun koruması yumruklanmıştı.

Daha sonra adliyeye intikal eden saldırı tarihe ‘töre davası’ olarak geçmişti.

Somuncuoğlu, Cemal Enginyurt’un kendisine önce “Abi aday ol desteklemezsem şerefsizim” dediğini, aday olduktan sonra ise “Bahçeli’nin sözünü yere düşüremezsin” diye saldırdığını açıklamıştı.

Cemal Enginyurt daha sonra ‘töre dayağı’ davasında 20 ay hapis cezasına çarptırılmış ve 2009 yılında bir süre cezaevinde kalmıştı.

SOMUNCUOĞLU: ŞAŞIRMADIM

2000 yılında TBMM önünde yaşananlar için “Benim olayımda muhatap o değil onu üzerime gönderenlerdi” ifadesinde bulunan Somuncuoğlu, ihraç kararı için “Hiç bir şey hissetmedim. Ahval-i adiyeden bir olay. Şaşırmadım” dedi.

O olaydan sonra bir daha Cemal Enginyurt’la görüşmediğini belirten Somuncuoğlu, “Onunla beraber hatta ondan ziyade o olayın perde arkasında başkası da vardı. Ancak o isim rahmetli oldu. Şimdi rahmetlinin ardından konuşulmaz” diye konuştu..

SADİ SOMUNCUOĞLU KİMDİR?

Sadi Somuncuoğlu, (d. 1940, Aksaray) siyasetçi, gazeteci, eski bakan.

İlk ve ortaokulu Aksaray’da, lise ve yükseköğrenimini Ankara’da tamamladı. 1965 yılında “Bab-ı Ali’de sabah” gazetesini çıkardı. Gençliğinde Türk Ocağı bünyesindeki faaliyetlere katıldı. Buradaki devrin ileri gelen Türkçü aydınlarının sohbetlerinde bulundu. Daha sonra gençlik döneminde feyzaldığı Türk Ocaklarının başkanlığını yaptı(1994-1995). 1967’de aktif siyasete atıldı. 1969 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi’nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 tarihine kadar kısa bir dönem dışında, MHP’li gençlerin eğitimi ve teşkilatlanması işlerini yürüttü.

1967-1969 döneminde Türkiye’deki bütün fakülte ve yüksek okullarda Alparslan Türkeş’in talimatı ile Ülkü Ocakları’nı kurdu. 1969 tarihinde, İbrahim Metin, Halil Özyıldız ile birlikte Devlet Dergi’sini çıkardı ve bu dergide birçok yazıları yayınlandı. 1970’te Ülkü Ocakları Birliğinin kuruluşunda görev aldı.

1977 yılında Niğde milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. 1995 Genel Seçimleri’nde Anavatan Partisi listesinden Aksaray Milletvekili seçildi. Daha sonra bu partiden ayrılarak MHP’ye girdi ve 1999 seçimlerinde de MHP milletvekili oldu. 57. Koalisyon Hükûmeti döneminde Milliyetçi Hareket Partisinden Devlet Bakanı olan Sadi Somuncuoğlu, genel başkanın aksi yöndeki kararına rağmen Cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu ve bu hareketi partide büyük tepki yarattı. Bundan dolayı da 8 Mayıs 2000 tarihinde bakanlıktan azledildi. Aktif siyasetten çekildikten sonra kitap ve köşe yazılarına ağırlık veren Somuncuoğlu’nun halihazırda yayınlanmış 7 kitabı vardır. Yeniçağ Gazetesinin köşe yazarıdır.

Milli Düşünce Merkezinin Genel Başkanlığı’nı yapmaktadır..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ