Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,77 / Satış: 6,79
€ EURO → Alış: 7,35 / Satış: 7,38

Tarihte Aksaray ve Güzelyurt isimli panel düzenlendi

Tarihte Aksaray ve Güzelyurt isimli panel düzenlendi
  • 29.04.2017
  • 2.577 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Güzelyurt Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından, “Tarihte Aksaray ve Güzelyurt” isimli bir panel düzenlendi..

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Güzelyurt Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından, “Tarihte Aksaray ve Güzelyurt” isimli bir panel düzenlendi.

Yoğun ilginin olduğu programın açılış konuşmasını Güzelyurt MYO Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Ünlü yaptı. Konuşmasında, Güzelyurt MYO’nun Güzelyurt’a ve Aksaray’a değer kattığını, Güzelyurt’un tarihte önemli bir kültür ve sanat merkezi olduğunu belirten Ünlü, üniversitelerin, içinde bulundukları toplumun tarihi, sosyal ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmada önemli sorumluluklar üstlendiğini kaydetti.

Güzelyurt Kaymakamı Mehmet Göze ve Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu ise böylesi önemli programların düzenlenmesinin ilçede bir hareketlilik ve farkındalık oluşturduğunu, bu konuda Güzelyurt MYO’nun öncülük ettiğini vurguladılar.

Programda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hacı Murat Yılmaz da, Güzelyurt yöneticilerine, okula sağladıkları desteklerden dolayı teşekkür etti. Panelist Doç. Dr. Taner Aslan, Aksaray isminin nereden geldiğini, tarih öncesi dönemlerde Aksaray’da bulunan medeniyetleri ve bunların hangi isimlerle anıldıklarını anlattı.

Doç. Dr. Necmettin Aygün ise Aksaray ve çevresinin 1830 ve 1834 nüfus sayımlarındaki verilerinden bahsetti. Konuşmasında Aksaray ve çevresinin sosyal, idari ve nüfus yapısına değinen Aygün, Güzelyurt’un tarihte önemli bir yerleşim yeri ve bir ticaret merkezi olduğunu vurguladı.

Soruların yanıtlanmasının ardından plaket ve belge takdimleri ile panel sona erdi. Panele öğrenciler ve ilçe halkı da katılım sağladı..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ