Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,77 / Satış: 7,81
€ EURO → Alış: 9,46 / Satış: 9,49

Trekking bölgeleri keşfediliyor

Trekking bölgeleri keşfediliyor
  • 30 Kasım 2015

Aksaray Dağ Arama Kurtarma Derneği (Aksadak) kurulduğu günden beri Aksaray Tanıtımı ve doğa sporları alternatif trekking bölgelerini keşfetmeye devam ediyor..

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı , amaçlarının Dağcılık Sporları ve Doğa Sporlarına önem vererek gençleri kahve köşelerinden uzak tutup, doğayı sevdirmek olduğunu söyledi.

Gökçe, yaptığı açıklamada, “Dünyada hızla gelişen sosyal kültürel, spor ve Turizm alanlarını, Aksaray’ımızda tanıtmak sevdirmek ve yapılacak faaliyetleri geliştirmek. Doğa sporları adı altında İlimizin Tarihi ve Turistik mekanlarında etkinlik düzenleyerek buralara halkımızın ilgisini çekmek, her hafta bir beldemize bir ilçemize veya bir köyümüze geziler düzenleyerek Aksaray’mızı tanıtmak ve tanımak, bu yıl içinde düzenlemiş olduğumuz bir çok aktivite ile diğer illerdeki Dağcı ve doğa sever insanımızı Aksaray’da görmenin mutluluğunu yaşamaktayız.

Gökçe, Konuşmasının devamında Aksaray yalnız Türkiye’nin değil, Dünya’nın sayılı cennetlerinden biri. Neden mi? Kayalara oyulmuş kiliseleri, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi dokusu, birbirinden güzel vadileri, gölleri ve daha niceleri… Bütün bu doğal güzellikleri bünyesinde barındıran kaç şehir vardır ki?

Aksaray İç Anadolu’nun doğa güzellikleri ve Rekreasyon alanları açısından çok elverişli bir ilidir. Dağları, akarsuları, yaylaları, mağaraları, vadileri ve yeraltı şehirleriyle tüm aktivitelere elverişli olması yöre halkı ve yabancı doğa hayranları için bulunmaz bir fırsattır.

Sanayileşmekte hızla ilerleyen ülkemizde Aksaray’da ilkler arasında yer almaktadır. Sanayileşen bu tip ülkelerde sağlıklı yaşam, boş zaman (Rekreasyon) kavramı çok sık gündeme gelmektedir. Sağlıklı yaşam için program yapan TV kanalları gün geçtikçe çoğalmakta , Tıp Fakültelerinde ve bazı özel sağlık kuruluşlarında Akapunktur ve Diet programlarıyla zayıflama olayları sık sık gündeme gelmektedir.

Bölge insanımızın düzensiz beslenmesi ,aşırı kilo alma , kalp ve damar hastalıklarının artması buna karşılık hareketsizlik ve spor faaliyetlerinden uzaklaşma , yörede çok ciddi ruh ve sağlık problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bölge insanımıza tanıtacağımız parkurları , henüz tam olarak keşfedilmemiş mağaralar,yeraltı Şehirleri vadiler ve trekking yapılabilecek parkurlar, kamp için uygun yaylalar, fotoğrafçılık için en güzel mekanlar, su sporları yapılabilecek barajlar ve göller etkin bir şekilde kullanılarak bir çok rahatsızlıklar ve problemler açısından yöre insanımıza faydalar sağlayacaktır.

Büyük kentlerin hızlı ve kalabalık atmosferine yüklenilen stres ve yorgunluktan kurtulmak rahat nefes almak doğa ile baş başa kalmak aynı zamanda spor yapmak için son yıllarda doğa sporlarına olan ilgi artmıştır. Doğa sporlarının en hafif kollarından birisi olan trekking uzun ve yorucu yürüyüş anlamına geliyor sözlük anlamı ise doğal engellerle dolu bir arazi parkurunu herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmak”

Ülkemiz coğrafi konumu ve doğa yapısı özellikleri ile her yaşta insanımızın doğa sporlarını yapabileceği bir yapıya sahiptir. Ormanlarımız ,akarsularımız, dağlarımız, barajlarımız, mağaralarımız, yaylalarımız keşfedilmeyi bekliyor doğa sporlarına ilginin artışı bizleri sevindirmektedir insanlarımızın beton yığınlarından kaçması stresten kurtulmayı ve doğa ile baş başa kalmayı istemesi doğa sporlarına ilgiyi her geçen gün biraz daha arttırmaktadır. Çevremizde bulunan doktorlar , mühendisler , üniversitedeki öğretim görevlileri, öğrenciler ve memurlar bizlerin rehberliğinde hafta sonlarında bu tip faaliyetleri gerçekleştirmemizi istemektedirler. Bu amaçla geçen haftalar itibari ile ilk defa keşfettiğimiz Helvadere Nora Antik Kent güzergahlı Yenipınar Helvadere arası Orman içi, Gülağaç Bakı Gölü, Gülağaç Narlı Göl, Gürpınar Kaya gölü ve Güzelyurt Manastır Vadisi Sivrihisar Köyü trekking alanlarını keşfederek burada yapılacak aktiviteler için hazır olduklarını yerli ve yabancı doğa severleri için rehberlik yaparak bölgeyi tanıtmak istiyoruz. Burada bizlere yardımlarını esirgemeyen Gülağaç Belediye Başkanı Faruk Teymen’e Gülağaç İl Genel Meclis Üyesi Selda Çıtak’a Eski İgm Üyesi Adem Atay’a, Hüseyin Hüyük’e ve Güzelyurt İl Genel Meclis Üyesi Fahrettin Akyamaç’a katkılarından dolayı teşekkürlerimizi iletiriz.Bu vesile ile Tüm doğa severleri derneğimize bekliyoruz. Dedi..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ