Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Tükenirken Var Olmak

Halil MANUŞ
Halil MANUŞ - halilmanus@gmail.com
  • 10.09.2018
  • 2.700 kez okundu

Sevgili Dostlar,

Sevmek nedir diye soru sorsam inanıyorum ki hepinizin vereceği bir cevabı vardır. Mesela bazılarınız “Sevmek inanmaktır” derken bazılarınız “Sevmek yaşamaktır” diyecek bazılarınız da “Sevmek sevdiği olmaktır” diyecektir. Hatta bazılarınız daha ileri gidip “Sevmek, tükenmektir. Sevmekten ölürken tekrar var olmaktır o sevgiden” diyeceklerdir.

Burada durup bir soluklanalım. Tariflerin hepsi de sevgiyi mutlaka tanımlıyordur. Ama son tarif benim sanki bam telime dokundu. Bir kez daha okuyalım mı tarifi?  “Sevmek, tükenmektir. Sevmekten ölürken tekrar var olmaktır o sevgiden”

     Bu söz bana öğretmenler için yapılan bir tanımı anımsattı. Neydi o söz? “öğretmenler bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır”

Bakın yeni bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. İki aydır okullarından ayrı kalan öğrenciler (ki ben onlara Can Tanelerim diyorum) okul hazırlığı için alış veriş yapmaya başladılar. Bunun yanında belki geçen sene okulda olan can tanelerimden bazıları bu sene okulda olmayacaktır kim bilir. Okulda olmamalarına pek çok sebep gösterilebilir elbette ama ben bu sebepler içinde sevgisizlik var mı diye düşünür, onlar adına üzülürüm.

Hazır yeri gelmişken kendimde bir eğitimci olmam hasebiyle tüm öğretmen arkadaşlarımın yukardaki sözün yani “öğretmenler bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır” sözünün kuru bir söz olmadığını, aslında öğretmen tükeniyor gibi gözükse de eğer sevgi vererek tükenmişse o tükenirken sevgi verdiği can tanesinde yeniden var olduğunu, olacağını bilmelerini isterim.

Son söz olarak da sevgiden cimrilik yapmamaları adına gönlüme düşen duyguları kendilerine armağan eder sevgilerimi iletirim.

OLMA SEVGİ CİMRİSİ

Her şey ol; yeter ki,
Olma sevgi cimrisi.
Gönülden olsun ver ki;
Olma sevgi cimrisi. 

Yoksa verecek malın
Ver gülerek selamın
Sor; öksüz, yetim halın
Olma sevgi cimrisi. 

Okşa yetim başını
Sil gözünden yaşını
Pişir çorba aşını
Olma sevgi cimrisi. 

Bugün olsa da küçük
Yarın olacak büyük
Sanma aileye yük
Olma sevgi cimrisi. 

Gülüdür çocuk evin
Çocukları çok sevin
Yetiştirmek ödevin
Olma sevgi cimrisi. 

Halil sen kendine bak
Gönlünde sevgi bırak
Seller gibi coşup ak
Olma sevgi cimrisi.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ