Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Turizm Haftası Kutlamaları devam ediyor

Turizm Haftası Kutlamaları devam ediyor
  • 21.04.2016
  • 1.134 kez okundu

Geleneksel El Sanatları Sergisi düzenlenen törenle açıldı. Vali Şeref Ataklı Aksaray’ın kültür zenginliğine dikkat çekerek kültür varlıklarından el sanatlarının korunması unutulanların ortaya çıkarılması için Turizm Haftalarının daha etkin hale getirileceğini söyledi..

kutlama etkinlikleri kapsamında Kent Meydanında İl, ilçe Halk Eğitim Merkezleri ile bazı kasabaların katıldığı Aksaray’a özgü açıldı.

Törenine Vali Şeref Ataklı eşi Adile Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Aksaray’ın geleneksel el sanatlarının çeşitli örneklerinin yer aldığı sergide, kamış sepet ve hasır örmeciliği, halı dokuma, çini işleme ve süsleme, el ürünü tekstil ve çeyiz işlemeciliği ve çeşitli hediyelik eşyalar sergilendi.

Aksaray’da geleneksel el sanatlarını incelemek için gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Sergiy Korsunsky’nun eşi Liubov Korsunsky de Vali Şeref Ataklı eşi Adile Ataklı ve Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile birlikte stantları gezerek bilgi aldı. Ünlü Taşpınar Halısının dokunduğu tezgâha oturan Korsunsky geleneksel el sanatlarını ilgiyle inceledi.

Vali Şeref Ataklı Aksaray’ın kültür zenginliğine dikkat çekerek bu zengin çeşitliliğin korunması unutulanların ortaya çıkarılması için gayret gösterdiklerini söyledi.

Aksaray’ın ciddi bir turizm potansiyeli olduğunu belirten Vali Ataklı, kültür zenginliğinin bu anlamda daha iyi ortaya konması gerektiğini söyledi.

Turizm Haftası Kutlama etkinlikleri kapsamında açılan sergiye, Aksaray da turizmin içerisinde yer alan ve turizm gelişmesine turizm bölgelerindeki etkinlikleri ile katkı sunan Aksaray Bisiklet Gezginleri Derneği, Aksaray Hava Sporları Derneği, Aksaray Fotoğrafçılar Derneği, Kapadokya Ihlara Balon, Kayak, dağcı kulüpleri ile Aksaray Belediyesi Meslek Edindirme Merkezide sergi açarak Turizm Haftası kutlamalarına destek verdi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ