Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Türkiye Çanakkale’de buluşacak

Türkiye Çanakkale’de buluşacak
  • 07.12.2015
  • 1.413 kez okundu

Aksaray İl Genel Meclis Başkan Vekili, Vilayetler Hizmet Birliği Encümeni ve Yönetim Kurulu üyesi Celalettin Kılıç, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yapımı planlanan Türkiye Çanakkale’de Buluşuyor Projesi’ni inceledi..

Yaklaşık 21 Milyon lira harcanarak yapımına başlanan Kültür Merkezi ve Öğrenci misafirhanesinin son durumunu inceleyen Celalettin Kılıç, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı tarafından görevlendirildi.

Celalettin Kılıç, Türkiye için çok önemli bir projenin hayata geçirileceği müjdesini vererek, “Vilayetler Hizmet Birliği bütçesi ile 2014 yılında Çanakkale Eceabat ilçesinde yapımı planlanan Türkiye Çanakkale’de Buluşuyor Projesi kapsamında yaklaşık 21 Milyon lira harcanarak yapılmakta olan Kültür Merkezi ve Öğrenci misafirhanesinin son durumunu inceledik. Kültür Merkezi yaklaşık 900 öğrenci konaklama kapasiteli Yurt tarzında yapılmış ve şu an %80 civarında bitmiş durumdadır. Türkiye’nin her tarafından Çanakkale’ye ziyaret amaçlı gidecek olan öğrenciler atalarımızın dünya ile savaştığı ve Türkiye birlik, beraberlik ve kardeşliğin simgesi olan Çanakkale Destanı manevi duygusunu almak için gezilmesi ve görülmesi gereken en önemli diyardır. Öğrenciler okulları tarafından tur organizasyonları ile maliyeti az olsun diye akşamdan yola çıkıyorlar sabah Çanakkale’ye gittiklerinde o yorgun halleriyle manevi duygusu olan o yerleri uykulu ve yorgun ziyaret ediyorlar. Akşam olunca da çocuklar tekrar otobüse bindirilerek yaklaşık bin kilometre gibi bir yol kat ederek Aksaray’a dönüyorlardı. İnşallah 2016 yılında Çanakkale Kültür Merkezimiz bittiğinde Aksaray ve diğer İllerden gidecek olan öğrenciler için temsilciler Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürlüğünü arayarak rezervasyon yaptıracak. Çanakkale’ye gidince öğrenciler tesisimizde konaklayarak dinlenecek, sabah dinç ve zinde olarak dedelerinin destan yazdığı yerleri ziyaret edecek Seyit Onbaşı’yı, Niğde’li Ali Çavuşu daha iyi tanıyacaklar. Tabyaları, Şehitliği ve Smilasyon merkezinde de canlı izledikten sonra memleketlerine döneceklerdir” dedi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ