Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Türkiye’de 25. Organik Pazar Aksaray’da kurulacak

Türkiye’de 25. Organik Pazar Aksaray’da kurulacak
  • 29.04.2017
  • 1.524 kez okundu

Vali Aykut Pekmez Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun ile beraberinde çiftçilerden oluşan heyeti Valilik Makamında kabul etti..

Vali Aykut Pekmez Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun ile beraberinde çiftçilerden oluşan heyeti Valilik Makamında kabul etti.

-15 Çiftçi sertifikalı organik ürün yetiştirecek

İl Müdürü Bestami Zabun Aksaray’da yürütülen tarımsal faaliyetler hakkında Vali Pekmez’e bilgi vererek Aksaray’da 15 çiftçinin organik sebze yetiştiriciliği yapacağını söyledi.

Organik ürün yetiştiriciliği ile ilgili hazırladıkları eğitim programının ardından bakanlığa sundukları yetiştiricilik projesinin onaylandığı bilgisini veren Zabun; Aksaray’da 15 çiftçiye herhangi bir kimyasal madde kullanılmamış sertifikalı organik tohum dağıtımı yaptıklarını ağırlıklı sebze ürünleri olmak üzere 15 çiftçinin bu yıl organik ürün yetiştireceğini söyledi.

-Türkiye’de 25. Organik Pazar Aksaray’da kurulacak

Organik bahçelerin oluşturulmasının ardından üretilen ürünlerin satışının da özel alanlarda yapılacağını ifade eden Zabun; “Organik ürün yetiştiren çiftçilerimiz yaptıkları üretim gözetim ve denetim altında olacak. Aksaray’da Pazar yerinde özel bir alanda bu ürünlerin satışı yapılacak. Bu ürünlerin organik logosu ve sertifikaları olacak. Bu proje ile Türkiye’de 24 yerde kurulan bu pazarın 25. Aksaray’da kuracağız’ dedi.

Vali Aykut Pekmez; organik üretimin önemini belirterek bu konuda yapılan çalışma ve üretimlerin devlet tarafından da desteklendiğini belirtti.

Organik üretimde altyapı şartları, üretilen ürünlerin pazarlama ve satış durumlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Vali Pekmez; vatandaşların organik üretime olan taleplerinin büyük artış gösterdiğini bildirdi.

Ürünlerin yetiştirildiği yerlerde çevresel faktörlere dikkat çeken Vali Pekmez; Aksaray’da ilk önemli örneği olacak organik üretim ve bu ürünlerin pazarının oluşturulmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Pekmez Aksaray’da önemli bir örnek olacak bu projenin başarılı şekilde sonuçlanacağına inandığını belirterek, organik üretim yapacak çiftçileri tebrik etti..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ