Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü mesajı

Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü mesajı
  • 24 Kasım 2016 - 18:18

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsrafil Aktürk, “25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” münasebetiyle bir mesaj yayınladı..

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsrafil Aktürk, “25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Aktürk mesajında şu ifadeleri kaydetti:

“Toplumumuzda kadınlara gerekli değerin verilmiyor olması çok acı bir gerçektir. Çünkü kadınlar aslında baş tacı edilmesi gereken varlıklardır. Kadınlar fiziksel olarak çok güçlü olmasalar da manevi olarak bizleri ayakta tutan, tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan kişilerdir. Kadınlar duygusaldır, vicdanlıdır, fedakârdır… Kadınlar insan olmanın gerektirdiği pek çok erdeme doğuştan sahip olarak dünyaya gelmiş olan canlılardır. Bu nedenle kadınlara her zaman gerekli değer verilmeli ve deyim yerindeyse hepsi el üstünde tutulmalıdır.

İslam nazarında kadın, şefkat, merhamet, hürmet duyulması ve nezaket gösterilmesi gereken asil ve nezih bir varlıktır. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, kadınların narin, nazik ve kibar olduklarına işaretle, onların hiç kırılmaması ve incitilmemesi gerektiğini tavsiye etmişlerdir. Bir toplumda kadınlar anne, kadınlar eş, kadınlar günlük hayatımızda karşılaştığımız birçok soruna çözüm üretebilen eşsiz varlıklardır. Kadınlar yapıları gereği fedakâr ve güçlü bir özelliğe sahiptir. Pek çok erkeğin yapamayacağı bir işi bir kadın tek başına azim ve kararlılığı ile yerine getirebilir.

Ulusal ve uluslararası tüm gelişmelere rağmen, kadına yönelik şiddet tüm dünyada 21’inci yüzyıla taşınan en önemli sorunlardan biridir ve bu şiddet, bir insan hakkı ihlalidir. Bakanlığımız; kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğuna dair inançla, çalışmalarını çok geniş bir yelpazede, tüm tarafların kapsamlı işbirliği, koordinasyonu ve ortak duruşuyla sürdürmektedir. Kurumumuz bünyesinde bulunan ŞÖNİM(Şiddet önleme ve izleme merkezi)ve Kadın Konukevi bu hususta hizmet verdiğimiz kurumlarımızdır.

Bu gün kapsamında Aksaray’da toplum farkındalığı yaratmak, kadına karşı şiddete tepkimizi belirtmek, şiddete uğrayan kadınlarımıza yol göstermek, şiddet gören kadınlarımıza kapılarımızın sonuna dek açık olduğunu hissettirmek ve bilinçlendirmek amacıyla Aksaray Valiliği,İl Emniyet Müdürlüğü,İl Jandarma Komutanlığı,İl müftülüğü,İl Göç İdaresi Müdürlüğü,İl Milli Eğitim Müdürlüğü,İl Sağlık Müdürlüğü,Halk Sağlığı Müdürlüğü,Nüfus Müdürlüğü,Tarım İl Müdürlüğü,İl Özel İdaresi,Hastaneler vb kurumlara Şönim aracılığıyla yapılan hizmetleri tanıtıcı afişler asılarak,bilgilendirme kitapçıkları dağıtılmıştır. Ayrıca şehrin çeşitli yerlerinde bilbordlarda Şiddete tepkimizi dile getiren afiş çalışmalarına yer verilmiştir. Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede sloganımız ‘‘Yalnız Değilsiniz, Biz Varız’’ oldu. Aile binasının kurulmasında emsalsiz bir yeri bulunan kadına şiddeti lanetliyorum.25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ün kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kalkacağı bir başlangıç olmasını temenni eder, saygılar sunuyorum.

Son olarak konuşmama Gazi Mustafa KEMAL’in şu sözleriyle nokta koymak istiyorum. ’’Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ