Aksaray Haberleri

Üniversite öğrencileri tarihi ve turistik yerleri gezdi | haberaksaray.com
Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Üniversite öğrencileri tarihi ve turistik yerleri gezdi

Üniversite öğrencileri tarihi ve turistik yerleri gezdi
  • 12 Ekim 2016

Akademik eğitimlerini tamamlamak üzere Aksaray Üniversitesine kayıt yaptıran üniversite öğrencileri, Aksaray Belediyesi’nin öncülüğünde kentin tarihi turistik alanlarını gezdi..

Üniversiteli öğrenciler, gün boyu süren şehir gezisi ’nden başladı. Ardından Yusuf Hakiki Bana Türbesi, Darphane olarak bilinen Melik Mahmud Gazi Hangâhı, Eğri Minare, Kılıçaslan Hamamı, Tarihi Ulu Cami, ve gezdiler.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, öğrencileri Zinciriye Medresesi’nde karşıladı ve onlara Aksaray öne çıkan değerlerini öğrencilere aktardı.

‘Bizim amacımız sizlere Aksaray’ı anlatmak ve tanıtmaktı’ diyen Başkan Yazgı “Aksaray şehir merkezimizde tarihi alanları gezdiniz, umarım memnun kalmışsınızdır. Aksaray’ımız zengin bir kültüre sahip olduğu için bizlerde belediye olarak tarihe ve kültüre büyük önem veriyoruz. Çünkü kendi tarihini bilmeyen bir topluluk geleceğe yön veremez, inşa edemez diye düşünüyorum.

Biz göreve başalarken ilk olarak elinizde bulunan broşürlerden göreceğiz gibi logoyu değiştirerek bu işe başladık. Tek başlı iki gövdeli aslan amblemimiz. Bu logo II. Kılıçarslan’ın mührüdür. Kendi ismini böyle sembolize ederek mühürlemiştir.

Şehrimizin dokusunu daha iyi anlatmak üzere her türlü projeye destek vermeye hazırız. Şehir merkezimizin dışında değerlerimiz arasında Ihlara Vadimiz var, Güzelyurt var, Kilise vadilerimiz gezmek isterseniz size öncülük edebiliriz.
Şuan Zinciriye Medresesindeyiz. Burada kütüphanemiz var, okuma odalarımız var. İstediğini gibi kullanabilirsiniz. Hem burası Somuncu Baba filminin çekildiği mekan. Somuncu Baba Filmini seyrettiyseniz oradaki sahnelerden burayı hatırlayabilirsiniz. Yine Somuncu Baba’nın fırını var. Hala duruyor. Yine restore edilen konaklarımızda aynı bölgede. Burası her yönüyle geniş bir mekan. Bu vesile başka projelerde sizleri tekrar ağırlamak isteriz ve bizleri ziyaret ettiğiniz için çok memnun oldum ve hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Öğrenciler arasında Aksaray’a ilk kez gelenler, kendilerini samimi ve sıcak karşılayan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya teşekkür ettiler. Geziden oldukça memnun kaldıklarını belirttiler..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ