Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Üniversite öğrencileri Yeşilova’ya 4 bin kitaplı kütüphane kurdu

Üniversite öğrencileri Yeşilova’ya 4 bin kitaplı kütüphane kurdu
  • 03.05.2019
  • 1.396 kez okundu

ASÜ Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri Topluma Hizmet Uygulaması Dersi kapsamında önemli bir kültürel projeye imza attılar.

Proje koordinatörlüğünü öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Yılmaz’ın yürüttüğü “Hayat Okumakla Güzel 3” projesiyle öğrenciler Aksaray Yeşilova Kasabası İbrahim Ethem Baysal Ortaokuluna 4.000 kitaplı kütüphane kazandırdılar. İsmini, Aksaray görev yaparken İstanbul Teknofest’e katılmak üzere yola çıkan ve yolda geçirdiği elim trafik kazasında hayatını kaybeden BİLSEM’in müzik öğretmeni Tufan Baydan’dan alan kütüphanenin teslim törenine öğretmenimizin ailesi, Aksaray Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Görmez, Eğitim Bir Sen Şube Temsilcisi, müdürleri, öğretmenleri ve üniversite katıldı.

Öğretmen Tufan Boydan Kütüphanesinin teslim töreninde konuşan proje koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Yılmaz şunları söyledi; “Bu projeye başlarken üç amacımız vardı; ilki özellikle kitaba erişimin zor olduğu köy ve kasabalarda okuma kültürünü yaygınlaştırmak. İkincisi Eğitim Fakültemizdeki Topluma Hizmet Uygulaması Dersi ile öğretmen adaylarımızda yetiştiği ortama aidiyet duygusunu geliştirmek ve sosyal farkındalık oluşturmak. Üçüncüsü ise eğitmenlik mesleğindeki vefa duygusu ve değerinden yola çıkarak kendisi değerli bir eğitimci olan öğretmen Tufan Baydan’ın aziz hatırasını bâkileştirmekti. Mutluyuz ki, bu üç amacımız da bugün gerçekleşmiş oldu. Bu projenin hayata geçmesinde ortamın tefrişatı ve kitap desteğiyle Aksaray Baro yönetimi ve avukatlarına, işbirliğinden dolayı Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul müdürlüğüne, kitap katkısı veren rahmetli öğretmenimiz Tufan Baydan’ın değerli aile etrafına, öğrencileri ile seferber olan Mustafa Kemal Fırlar öğretmenimize, Aksaray Kültür Merkezi Kütüphane Müdürlüğüne, Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, sahada büyük bir özveri ile çalışan Fen Bilgisi Eğitimi öğrencilerimize ve tüm kitap dostlarına huzurunuzda teşekkürü bir borç bilirim. Bu yıl, Yeşilova İbrahim Ethem Baysal Ortaokuluna kurulan bu kütüphane, geçen yıl Sultanhanına 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokuluna, Acıpınar Ortaokuluna ve Taşpınar Ortaokuluna kurulan kütüphaneden daha geniş muhtevaya sahip eserlerden oluşmaktadır. Eserler arasında Dünya Klasikleri, Dünya Çocuk Klasikleri, Türk Klasikleri Temel Eserleri, Şark Klasikleri, Eğlenceli Popüler Bilim, Ansiklopediler ve Ortaöğretime Hazırlık Kitapları yer almaktadır. Dileğimiz, artık kütüphane sahibi olan bu okulumuzdan fikri ve irfanı yükselen gençler yetişmesidir. Projeye katkı veren herkese ve özellikle İzmir Bergama’dan Aksaray Yeşilova’ya bu anlamlı tören için teşrif eden şehit ailesine şükranlarımı sunuyorum”.

Törende konuşma yapan Aksaray Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Görmez, daha önce de Aksaray Milli Eğitimi adına güzel örneklere imza atan proje koordinatörü Profesör Yılmaz’a, proje ekibine, hayırseverlere ve diğer destek verenlere kurumu adına teşekkür etti. Öğretmen Tufan Baydan’ın anne-babası, evlatları adına yapılan ve isminin bâkileştirildiği bu güzel çalışmadan dolayı emeği geçenlere teşekkür etti. Kütüphanenin açılış töreninden sonra katılımcılar kütüphaneyi gezerek, emeği geçenlere teşekkür belgesi takdim edildi..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ