Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Uzmanlardan diyabet ve oruç uyarısı

Uzmanlardan diyabet ve oruç uyarısı
  • 07.06.2016
  • 1.567 kez okundu

Aksaray Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Cafer Kaya, diyabet hastalarının oruç tutup tutamayacakları konusunda bilgilendirme açıklaması yaptı..

ORUCU TUTUP TUTULAMAYACAĞINIZA DOKTORUNUZ KARAR VERSİN

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Cafer Kaya, Diyabet hastalarının oruç tutup tutamayacakları kararının tamamen hasta bazlı verilebileceğini, hastanın yaş, muayene, klinik özellikleri ve laboratuvar sonuçları ile birleştirilip, hekim tarafından karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Din adamlarının da zaten oruç tutup tutmama konusunda doktor onayının alınmasını önerdiğini ifade eden Endokrin uzmanı Dr. Cafer Kaya; “Diyabet hastalarının ramazan ayında oruç tutup tutamayacakları sorusunun sabit bir cevabı olmayıp biz doktorlar tarafından  hastaya  göre verilmektedir.  Hastanın yaş, muayene, klinik özellikleri ve laboratuvar sonuçları ile birleştirip karar vermekteyiz. Din adamları bu konuda doktor onayının alınmasını önermektedir. Bilinçsizce  hasta merkezli  verilen oruç tutabilir kararı geri dönüşleri olmayan hayati  sonuçlar doğurabilmektedir” dedi.

İNSÜLİN KULLANAN HASTALARIN ORUÇ TUTUMASI SAKINCALI

Dr.Kaya; “Bazal-lobus yani insülin tedavisi almakta olan tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarının oruç tutmalarını kesinlikle önermiyorum. Ayrıca ciddi boyutlarda hipoglisemileri olan kişilerinde, özellikle iftardan ve sahur sonrasında hipoglisemiler oluşmakta,  vücudun sıvı elektrolit dengesini bozabilmektedir. Hastanın, Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ile birlikte tip 2 diyabet rahatsızlığı da varsa bu hastaların oruç tutmaları sakıncalıdır” dedi.

Aksaray Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Cafer Kaya, Aksaray Devlet Hastanesi bünyesinde “Diyabet Okulu” bulunduğunu ve diyabet hastalarına yönelik bilgilendirme eğitimlerinin sürekli ve ücretsiz olarak verildiğini de sözlerine ekledi..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ