Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Veremli hasta sayısı azaldı

Veremli hasta sayısı azaldı
  • 29 Mart 2017 - 00:35

Aksaray Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Korkmaz, “Dünya Tüberküloz (Verem) Haftası” nedeniyle bilgilendirme amaçlı bir basın açıklaması yaptı.

Aksaray Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Korkmaz, “Dünya Tüberküloz (Verem) Haftası” nedeniyle bilgilendirme amaçlı bir basın açıklaması yaptı.

Verem tedavisinde yüzde 90 oranında başarı sağlanıyor

Uzm. Dr. Ahmet Korkmaz, “Ülkemizde önceki yıllara oranla verem hastası sayısı dörtte bir oranında azalmıştır. Geçmiş yıllara oranla tüberküloz (verem) teşhisi konulan hasta sayısı her yıl %6-7 oranında azalmaktadır” dedi.

VEREM TEDAVİSİ ÜCRETSİZDİR

Uzm. Dr. Ahmet Korkmaz, ülkemizde verem tedavisinin ücretsiz olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Korkmaz “Verem, kalıtsal değil bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum yolu ile bulaşır. Ülkemizde verem hastalığının teşhisi ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tedavi süreci en az 6 ay sürer. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık büyük oranda azalmaktadır. Verem hastalarının ilaçlarını düzenli ve eksiksiz kullanmaları halinde yüzde yüz oranında tedavi olabilirler” dedi.

Korkmaz; “Sağlık Bakanlığını tarafından her yıl rutin olarak alınan 18 kalem anti-tüberküloz ilacına ek olarak 2016 yılında ilk defa çok ilaca dirençli hastaların tedaviye uyumlarını artırmak amacıyla PAS Granül ve Rifapentin, Rifabutin ilaçlarının alımı ve ücretsiz olarak tüberküloz hastalarına dağıtılmaya başlanmıştır” dedi.

VEREM’İN BELİRTİLERİ…

Bireyin ve dolayısıyla toplumun tüberküloz hastalığından korunmasında en önemli husus, tüberküloz hastalarına erken tanı konması ve en kısa sürede tedaviye başlanmasıdır diyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Korkmaz; “Kişide; iki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikâyetleri olarak karşımıza çıkar. Kişi bu belirtileri taşıyor ise zaman kaybetmeden verem açısından kontrollerinin yaptırmak üzere, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mustafa Yazıcı Göğüs Hastalıkları Kliniğine veya Aksaray Verem Savaşı Dispanserine, veyahut en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak testlerini yaptırmalılar” dedi.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ