Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Zeytin Dalı Harekâtı ve Samimiyet

Mustafa Fırat GÜL
Mustafa Fırat GÜL - mustafafiratgul@hotmail.com
  • 24.02.2018
  • 1.010 kez okundu

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Aksaray Temsilciliği’nin 13 üyesiyle (Kore, Kıbrıs, terör malülü) birlikte cumartesi gecesi gece 12.30’da Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nı icra eden Mehmetçikleri ziyaret için Aksaray’dan hareket ettik. Sabah 6.30 civarında Hatay’ın Hassa İlçesi’ne ulaştık. Önce Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ile gazilerimiz buluştular. Dernek başkanı Gazi Mustafa Dağ Aksaray Belediyesi’nin hediyelerini Başkan Haluk Şahin Yazgı’nın selamlarıyla birlikte başkan sayın Demirel’e takdim etti. Belediye Başkanının mihmandarlığında sınıra gittik. Orada gayet samimi bir ortamda hasbihal edildi. Aksaray’dan hazırlanan yufka ekmekler, sarmalar askerlerimize takdim edildi.

Hatıra fotoğrafı çektirildikten sonra askerimizi daha fazla meşgul etmemek adına oradan ayrılıp canlı yayın yapan tv temsilcilerin olduğu yere geldik. Başkan Abdurrahman Demirel ile Gazi Mustafa Dağ kısa ve öz açıklamalar yaptılar. Gazi Dağ, konuşmasında özellikle Aksaray’ın tarihe mâl olmuş şahsiyetlerini sıralayarak şehrin/şehirlinin selamlarını ileterek her zaman Mehmetçik’e destek için hazır olduklarını vurguladı.

Hatırlanacağı üzere Genelkurmay Başkanlığı harekatın ilk gününde şöyle bir açıklama yapmıştı:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır. Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir”.

Canlı yayın yapan ulusal kanal temsilcilerinin bulunduğu alanda Türkiye’nin her yerinden gelen vatandaşlarımızı görmek insanı öylesine heyecanlandırıyor ki, bu satırların yazarı o atmosferi sizlere anlatmaktan aciz olduğunu muteriftir. Şu kadarını söyleyebilirim ki, askerlerimiz de milletimiz de gayet samimi. Vatanı için 7’sinden 77’sine kadar Türkler ölmeye hazırdır. Ki, ölüm demek ne kadar doğru bilemiyorum, zira bu toprakların nasıl kazanıldığını bilen Türkler bu toprakların ilelebet payidar olması için ölümden korkmaz ve onu bir düğün gibi, vuslat gibi görür. Şehadet şerbetini kana kana içmenin hasretini bilir. Ölümden korkmayanların, vatanına sevdalıların samimiyetini görmek çok önemliydi. Biz oradayken başkan yardımcımız Güven Kemerkaya, Zekâi Erdal, İskender Sağlam, Mevlüt Keleş, Şaban Uludoğan, M. Kayıhan Erbaş, Ali Karnak, Yaşar Tüzün, Ebubekir Kafalı, Mehmet Çil, Erhan Atmaca, İrfan Bozkurt ve daha ismini şu an hatırlayamadığım vatan sevdalıları askerlerimize selam iletmemi istedi. Elbette o kadar kalabalığın içinde tek tek isim sayamadım. Ama buradan yazıyorum ki, emanet selamların kalan kısmını buradan ulaştıralım.

15 Temmuz gazilerinden Safiye Bayat hanımefendi de oradaydı.  Türkiye Muharip Gaziler Derneği Aksaray Temsilciliği’nin başkanı Gazi Mustafa Dağ ile birlikte askerlerimize destek mesajlarını yenilediler. Gazilerce daha önce planlanan Kilis ziyareti operasyon nedeniyle gerçekleşmediğinden Gaziantep’e geçildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ