Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,71 / Satış: 5,73
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun
  • 19.11.2015
  • 1.630 kez okundu

Aksaray Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Av. Zübeyde Akça Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı..

Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Av. mesajında şu ifadelere yer verdi:

1989 tarihi Evrensel Çocuk Günü olarak kabul edilmiştir..Çocuk Hakları Sözleşmesi , 18 yaş altındaki bireylerin yetişkinlerden daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olmasından yola çıkılarak, çocuklar için ayrıca hazırlanan bir sözleşmedir. Sözleşme 54 maddeden oluşmakta, en fazla sayıda (193) ülke tarafından onaylanan, insan hakları belgesi olma özelliğine sahiptir.

Taraf olduğumuz Sözleşme, çocukların yaşama, gelişme, korunma ve kendilerini ilgilendiren kararlara katılıma ilişkin tüm hakların hiçbir ayırım gözetmeksizin çocuklara eşit olarak tanınması ilkesini getirerek çocuğun yüksek yararının öncelikle esas alınması gereğini bizlere her daim hatırlatmaktadır. Günümüzde yaşanan şiddetli terör olayları, savaşlar, ekonomik nedenler gibi olumsuz olaylar , gününü kutladığımız Dünya Çocuk Hakları sözleşmesinin tam ve etkili olarak bütün çocuklara uygulanması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Biz büyükler; çocuklarımızın, yetişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğunu, daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olduklarını unutmamalıyız. Onlar, büyür ve gelişirlerken, bize düşen sorumluluk, onların temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını ve hayallerine ulaşabilmeleri için güzel bir çocukluk geçirmelerini sağlamaktır. Komisyon olarak çocukları mutlu etme adına bazı köy okulları Dilek Ağacı Projemiz kapsamında ziyaret edilip hediyeler verildi, Kitap ve Oyuncak kumbara kampanyamızla , toplanan kitap ve oyuncaklar çocuklara ulaştırıldı ayrıca tarafı çocuk olan bazı kamu davalarına müdahil sıfatıyla katılım sağlandı.

Dünyaya Güzel Çocuklar bırakma ümidi ile Aksaray barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak tüm çocukların Dünya Çocuk Hakları Gününü kutluyoruz.”

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ