Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

4. KOSGEB Ödüllerinde Aksaraylı firma birincilik ödülü aldı

4. KOSGEB Ödüllerinde Aksaraylı firma birincilik ödülü aldı
  • 30.12.2015
  • 1.589 kez okundu

Aksaray’da bir araya gelen ekmek üreticileri KOSGEB destekleri ile OSB’de yatırım yaparak büyüdü. Yaptıkları birliktelik ile örnek gösterilen BESA Ekmek; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 1. ödülüne layık görüldü..

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu yıl 4. düzenlediği Kobi ve Girişimcilik Ödülleri Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla ATO Congresium’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı törende Aksaray’dan Besa Ekmek 9 kategoride 3600 başvurunun bulunduğu firmalar arasından İşbirliği-Güçbirliği dalında birincilik ödülü aldı.

KOSGEB Aksaray Hizmet Müdürü Hakan Koçak beraberinde Besa Ekmek Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyet ile Vali Şeref Ataklı’yı ziyaret etti. KOSGEB ödül töreni ve BESA Ekmeğin elde ettiği başarı hakkında bilgi veren Koçak, Aksaraylı firmaların KOSGEB destekleri ve projeler konularına oldukça ilgili olduğunu söyledi.

2013 yılında kurulan BESA Ekmeğin KOSGEB’in İşbirliği- Güçbirliği Destek Programına müracaatta bulunarak KOSGEB desteklerinden yararlanarak işletmeyi büyüttüğünü ifade eden Koçak, Aksaray’da ekmek üretimi yapan birkaç işletmenin bir araya gelerek oluşturduğu örnek yapının bakanlık tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Kobi ve Girişimcilik Ödülleri kapsamında kendi kategorisinde birinci seçildiğini söyledi.

Vali Şeref Ataklı Besa-Ekmeği elde ettiği başarısından dolayı tebrik ederek “Anadolu’da aynı sektörde olup bu türde bir ortaklık yapısı maalesef görülmüyor. Aksaray’da bir araya gelen küçük işletmelerimiz güçlerini birleştirerek takdire şayan bir başarıya imza atmışlardır.” dedi.

Güç birliği ve ortaklık kültürünün geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Ataklı; “Bu olumlu örneğin diğer işletmelerimize örnek olmasını temenni ediyorum. Büyük firmalar bunu yapıyor. Kurum kültürlerini oluşturuyorlar. Bu, kuralları olan iyi işleyen önemli bir sistem. Bunun yaygınlaştırmamız gerekiyor. Besa bu konuda iyi bir örnek oldu. İnşallah başkalarına da örnek olur”dedi.

KOSGEB desteklerinde destek miktarlarının arttırıldığını ifade eden KOSGEB Aksaray Merkez Müdürü Hakan Koçak, girişimcilik eğitim alan kişilerin 30 bin TL olan hibeleri 50 bin TL’ye 70 bin TL olan geri ödemeli kredilerin 100 bin TL’ye çıkarıldığını söyledi. Koçak geri ödemeli kredilerde 30 ayda ödemeli 3’er aylık dönemlerde 8 taksit imkanı getirildiğini belirtti..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ