Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

63’üncü toplantıda Sultan Abdülhamit anlatıldı

63’üncü toplantıda Sultan Abdülhamit anlatıldı
  • 17.05.2017
  • 1.151 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Aslan, Abdülhamid’in dini ve fenni ilimleri yüksek derecede ikmal ettiğini, padişahlığı süresince de ülkesini ve milletini cesurca muhafaza ettiğini söyledi.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. , ’in dini ve fenni ilimleri yüksek derecede ikmal ettiğini, padişahlığı süresince de ülkesini ve milletini cesurca muhafaza ettiğini söyledi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) tarafından organize edilen Felsefe Toplantılarında, “Abdülhamid’i Anlamak” başlıklı bir sunum yapan Doç. Dr. Taner Aslan, önemli ayrıntılara dikkat çekti. Sultan Abdülhamid’in genç yaşta dini ve fenni ilimleri mükemmel bir şekilde ikmal ettiğini ve 34 yaşında tahta çıktığını belirten Aslan, “Tahta çıktığında Osmanlı, içte ve dışta tam bir bunalım içindeydi. Mali sıkıntı dayanılmaz seviyelere ulaşmıştı. Diğer taraftan Avrupa, Ortadoğu’nun her nevi kaynağını ele geçirebilme planları içindeydi. Bu gayeye ulaşmak için de, Osmanlı hâkimiyetine son vermeye yönelik planlar yapmaktaydı” dedi. Padişah olduktan sonra Sultan Abdülhamid’in bizzat hazırlayıp uygulamaya koyduğu siyasetten söz eden Aslan, “Sultan Abdülhamid Batı’ya karşı dengeci bir politika izlemiş, Avrupa devletlerine yaklaşımda denge faktörünü birinci planda tutmuştur. Doğu’ya karşı ise İslamcı bir politika takip etmiştir. Özellikle Halifelik sıfatını azami derecede değerlendirebilmek gayesiyle, meseleye geniş açıdan eğilmiştir. Papalığın misyonerlik faaliyetlerine karşı Hindistan ve Japonya’daki din âlimlerine Kur’an-ı Kerimler göndererek, İslamiyet’in tüm cihana yayılması için çaba sarf etmiştir. Abdülhamid, İslam Ailemi ile yakından ilgilenen bir padişahtı. Dünyanın öbür ucundaki Müslümanlara heyetler gönderiyor, İslami cemaatlerle haberleşiyordu” dedi.

63’üncü toplantıyı Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, akademisyenler ve öğrenciler takip etti. Sunumun ardından Doç. Dr. Taner Aslan, soruları yanıtladı..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ