Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

800 yıllık tarihi II.Kılıçarslan Hamamı gün yüzüne çıkıyor

800 yıllık tarihi II.Kılıçarslan Hamamı gün yüzüne çıkıyor
  • 14.02.2018
  • 898 kez okundu

Aksaray Belediyesi tarafından yürütülen restore çalışmalarıyla II. Kılıçarslan dönemine ait tarihi ve kültürel özelliğe sahip tarihi hamam gün yüzüne çıkıyor. İlk etap restore çalışmalarının tamamlandığı hamamda iç tefrişat çalışmaları için ikinci ihale süreci sürüyor.

Tarihi değerlere sahip çıkarak kültürel mirasımızı günümüze kazandıran Aksaray Belediyesi, kaderine terk edilmiş olan II. Kılıçarslan Hamamının restoresi için 2016 yılında çalışmalara başlamıştı.

II. Kılıçarslan Hamamında, Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kontrolünde başlatılan restorasyon çalışmalarının ilk etabı geçtiğimiz günlerde tamamlandı. İlk etap sonrasında aslına uygun bir biçimde restore edilerek özgünlüğü korunan tarihi hamamın deformasyon sonucu kaybolmuş kubbeleri tamamlanarak yeniden yükseldi. Hamamın ortaya çıkan tarihi dokusu ve mimari kimliği ile eski ve yeni hali arasından yaşanan dönüşümü gözler önüne seriyor.

Kılıçarslan Hamamının ilk etab restore çalışmalarındaki kaba inşaat şimdilik tamamlanırken ikinci etap için ihale süreci sürüyor. Hamamın ikinci etabı restoresi ise ince işçilik ve iç tefrişatı çalışmalarını kapsıyor.

Hamam aslına uygun restorasyonu tamamlandıktan sonra turizme kazandırılmış olacaktır..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ