Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Aksaray Belediyesi İtfaiye Personeline uygulamalı eğitim

Aksaray Belediyesi İtfaiye Personeline uygulamalı eğitim
  • 07.01.2016
  • 1.498 kez okundu

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı ve beraberindeki uzman ekip, Aksaray itfaiyesinde görevli 50 personele 3 gün boyunca yangına müdahale, arama, kurtarma, araç ve ekipman kullanma, işyeri açma, ruhsat ve itfaiye raporu konularında uygulamalı eğitim verdiler..

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici Aksaray’daki Eğitimlerin son gününde Aksaray’a gelerek Aksaray belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile birlikte eğitim çalışmalarını yerinde izledi.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın göreve gelmesiyle her geçen gün daha da gelişen ve modernleşen itfaiye teşkilatı, Sahip olduğu modern araçları ve teknolojik ekipmanlarının yanı sıra kendini sürekli yenileyen bir kurum olarak tüm personelini donanımlı bir şekilde eğitmeye devam ediyor.

Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün talepleri üzerine Aksaray’a gelen Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı 4 kişilik uzman  ekip, Aksaray İtfaiyesinde görevli yaklaşık 50 personele 3 gün süreyle çeşitli konularda eğitim verdi.

İtfaiye Önlem Amiri Arif Yıldırım, işyeri açma, ruhsat ve itfaiye raporu, Bakım Onarım Amiri Mustafa Eken, araç kullanımı ve ekipman tanıtımı, Arama Kurtarma Amiri Başçavuş İbrahim Şimşek, Trafik kazalarına müdahale, Arama Kurtarma Eğitmeni İbrahim Navruz’da arama kurtarma ve müdahale gibi çeşitli kofnularda itfaiye görevlilerine 3 gün süreyle verdiler.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi

“Biz bir şeyin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Yangından önce yangın çıkmaması ile ilgili ne yapılması gerekiyor. Yangın önleme ekibimiz oluşturuldu. Bu ekip 2007 yılından bugüne kadar teknik olarak çıkmış itfaiye yönetmeliğinin ve yangın yönetmeliğini hakikaten Konya’da birebir uyguluyordu. Biz bunu Türkiye genelinde uygulamaya çalışıyoruz. Şu an o yönetmelik üzerinde 3 defa tadilat yapıldı. Birinde 17,birinde 18 ve 11 maddenin değişikliğinde Konya olarak aktif rol aldık. Çünkü sahada karşılaştığımız sorunlar vardı. Birde hafıza olması lazım. Biz  bu işe giden ekibin sürekli değişmesinden değil devamından yanayız. Çünkü 3-5 yıl önce verdiğimiz bir ruhsatta sorunla karşılaşabiliyoruz. Dolayısıyla arkadaşlarımız uzun süre bu işi yapınca herhangi bir teknik sıkıntı ile karşılaşmıyoruz. Bununla ilgili de yönetmeliğin Ankara’da uygulanabilir yerin merkezine  biz müdahil oluyoruz.  Sahada karşılaştığımız sorunları toparlayarak değişimi orada talep ediyoruz ve aynı zamanda itfaiyenin yönetmeliği ne de şu an bir çalışma yapıyoruz. Yakın zamanda Ankara’ya dosyalarımızla beraber veriyoruz.

Biz şunun için bu eğitimlerin önemli olduğuna inanıyoruz. İtfaiyecilik sadece yangın söndüren değil, ya da trafik kazasına müdahil eden değil, bunların olmaması ile ilgili de ayrıca önlem alıp bu kadar maliyete girmeyen ve halkı  bilgilendirme çalışması  yapmayı da hedefliyoruz. Olay sonrası değil de olaydan önceki müdahaleyi canlı tutmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili de Türkiye’deki tüm itfaiyelerle diyalog halindeyiz. Konya’da biz çok büyük bir eğitim birimi inşa ediyoruz. Türkiye’de bir ilk olacak. Bunun Uluslararası standartlarda belge verilebilecek bir birimin Konya’da oluşmasıyla ilgileniyoruz. Konya’yı biz fabrika yangınlarında büyük yangınlarda ihtisas sahibi yapacağız. Hem de arama kurtarmalarda, trafik kazalarında ve göletlerde boğulmalarda birebir ihtisas alanı oluşturarak Konya’da böyle bir yapılanmayı düşünüyoruz. İnşallah arkadaşlarımızda bu eğitimlerde kendilerini geliştirirler.

Konya’da biz İtfaiye lisesini oluşturduk. Necmettin Erbakan Üniversitesinde de İtfaiyecilik Yüksekokulunu eğer gerçekleştirebilirsek bir çalışmamız daha var arama, kurtarma ve itfaiyecilikle ilgili 4 yıllık bir fakülte düşünüyoruz. Yıkım Mühendisliği ile ikisini birleştirerek bundan sonraki binaların artık teknik bir ekip tarafından yıkılmasıyla ilgili çalışma yapıyoruz.”

Aksaray Belediye Başkanı Yazgı, Başta Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok belediye ile işbirliği içinde olduklarını itfaiye personelinin eğitilmesinde sağladığı katkılardan dolayı da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e ve Daire başkanına  teşekkür ederek şunları söyledi

“Bizim zaten önemli olan çalışmalarımız içerisinde yakın belediyelerle böyle bir işbirliğimiz var. Bu doğrultuda Aksaray’ımıza gelerek bizlere bu konularda destek olduğunuz için tekrar teşekkür ediyorum. Bizim itfaiyemizin sadece yangın değil birçok alanda yapmış olduğu çalışmalar var. Kurtarmadan tutunda birçok faaliyetlere varıncaya kadar. Yapmış olduğunuz faaliyetler dolayısıyla sizi tebrik ediyorum. Bölgede Konya ilimizde böyle bir çalışmanın olması ve yapılacak yönetmeliklerle de gördüğünüz aksaklıkları eksikleri iletmeniz noktasında da önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Ben itfaiyemize sağlamış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonra da işbirliğimiz devam edecek. Verilen eğitimleri arkadaşlarımızda inşallah güzel bir şekilde değerlendirdiler.”

Yapılan açıklamaların ardından Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürü Ali Arı, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici ile İtfaiye Önlem Amiri Arif Yıldırım, Bakım Onarım Amiri Mustafa Eken, Arama Kurtarma Amiri Başçavuş İbrahim Şimşek ve Arama Kurtarma Eğitmeni İbrahim Navruz’a Aksaray itfaiye personeline sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ederek çeşitli hediyeler verdi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ