Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Aksaray Devlet Hastanesi’nde ilk stent takıldı

Aksaray Devlet Hastanesi’nde ilk stent takıldı
  • 23.01.2016
  • 2.080 kez okundu

Aksaray Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Himmet Durgut; Aksaray Devlet Hastanesinde KVC Ünitesinde anjiyodan sonra, kalp krizi geçiren hastanın tıkalı damarının balonla açılıp, ilk stentin de başarı ile takıldığını açıkladı..

Geçirdiği kalp krizi sonucu, Abdülmetin Ekecik Acil Servisine kaldırılan Sevim Orhan (63) isimli hastaya, KVC Ünitesinde, Dr. Sinan İnci ve Dr. İbrahim İzgü tarafından ilaç kaplı .

ADH Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan İnci; “Hastamız kalp krizi geçirmekteydi. Acil servise getirilmişti. Hastamıza kontrol amaçlı anjiyografi yaptık. Damarının bir tanesinin tamamen tıkalı olduğunu gördük. Bunun üzerine Kardiyolog arkadaşım Dr. İbrahim İzgü ile birlikte hastamıza balon yöntemi damarını açarak tekrar daralmaması için 2,5 mm eninde, 16 mm uzunluğunda ilaç kaplı stenti başarı ile taktık. Hastamızın genel durumu gayet iyi. Hastamızı kısa bir süre kontrol amaçlı koroner yoğun bakım ünitesinde tutup sonrasında şifa ile taburcu ettik” dedi.

ADH Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan İnci, stent hakkında da genel bilgiler verdi.

Dr. İnci “Stent, balon işlemi ile açılan damarın tekrar daralmasını önlemek için damar duvarına takılan çok ince metalik tellerden örülmüş, farklı boyutları olan silindirik bir kafes telidir. Bizim Aksaray Devlet Hastanesinde kullandığımız stent, ilaç kaplı olanıdır “ dedi.

Hasta Sevim Orhan ise, Gülağaç ilçesi Sofular köyünde ikamet ettiğini ve göğüs ağrısı nedeniyle acil servise getirildiğini belirterek, kendisine müdahale eden, yapılan anjiyo sonrasında balonla tıkalı damarını açarak, stent takan, Dr. Sinan İnci ve Dr. İbrahim İzgü ile anjiyo ekibine teşekkür etti..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ