Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Aksaray İş Dünyası’ndan hükümete teşekkür

Aksaray İş Dünyası’ndan hükümete teşekkür
  • 22.08.2016
  • 1.189 kez okundu

KOÇAŞ “ ALACAKLARIN YAPILANDIRMASINDAKİ KANUN EKONOMİYE HAREKETLİLİK GETİRİR”

15 Temmuz Askeri Darbe Girişiminin ardından ekonomiyi daha güçlü yapmak için yeni düzenlemeleri uygulamaya koymaya başlayan hükümetin, vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması düzenlemek adına çalışmalar yapması tahsilatlarda sıkıntı yaşayan iş dünyasında ve devlete birikmiş borçları bulunan vatandaşlar da rahatlama ve memnuniyet yarattı.

Vergiler ve vergi cezaları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri ve idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden yapılandırılıyor.

ODA AİDATLARINDAKİ ALACAKLARA YAPILANDIRMA GETİRİLDİ

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında Ticaret ve Sanayi Odalarına ödenen aidatlara da yapılandırma kapsamında yer alacak.

Kanunun iş dünyası adına sevindirici olduğunu ifade eden Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş, yapmış olduğu açıklama da; “Türkiye Büyük Millet Meclisimizde kabul edilerek yasalaşan vergi ve sigorta borçlarının yapılandırılmasına yönelik kanun, vergi ve sigorta prim borçlarını ödeyemeyenlere yeniden yapılandırma hakkı getiriyor.

30/06/2016 tarihi (bu tarih dahil) itibariyle, ödenmesi gerektiği halde bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar ödenmemiş olan 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu hükümlerine göre üyelerin oda ve borsalara olan aidat, navlun hasılatından alınacak oda payları ve borsa tescil ücreti ile oda ve borsaların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine olan aidat borçları asıllarının ödenmemiş kısmının birinci taksiti bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonuna kadar, kalanı aylık dönemler halinde ve azami toplam altı eşit taksitte ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilir. Bu fıkra hükmünden yararlanılabilmesi için bu Kanunun Yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar alacaklı birime başvurulması şarttır, fıkrada belirtilen şartları yerine getirmelerinin yanı sıra dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları şarttır. Bu kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla üyelerin oda ve borsalara, oda ve borsaların da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine kısmen veya tamamen ödemiş olduğu aidat asıllarına isabet eden ve ödenmemiş olan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden, vazgeçileceği düzenlenmiştir.

Hükümetimiz bu nokta da özel sektörü rahatlatacak bir adım atmakla beraber ekonomiye de hareketlilik getirmeyi sağlamıştır. İş dünyası bu yapılandırma ile birlikte rahat bir nefes alacak, faaliyetlerine rahat ve emin şekilde, ileriyi görerek güven içinde devam edebileceklerdir.

Yapılandırmalar, 30 Haziran da dahil, bu tarihten önceki dönemi kapsıyor. Düzenlemeyle kesinleşmiş kamu alacaklarının asıl tutarlarının tahsilinden vazgeçilmiyor. Bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine yurt içi ÜFE esas alınarak belirlenecek tutarın ödenmesi öngörülüyor.

Ayrıca teklif, bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin hükümler ile İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden yapılandırılmasına Dair Kanun hükümlerine göre yapılandırılan alacaklara ilişkin hükümleri de kapsıyor.

Bu yapılandırma 30 Haziran 2016’ya kadar olan borçları kapsarken, bu kapsamda vergi, prim, gümrük vergisi borcu bulunanlar, yapılandırma için Ekim sonuna kadar vergi dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekmektedir. Türkiye genelinde edindiğimiz bilgilere göre bu düzenleme 13 milyon kişiyi kapsayacak ve 162 milyar TL’lik vergi ve prim cezasının önemli bir bölümü silinecek. Vergi ve prim borcu değişmezken, borca uygulanan gecikme zammı silinip, yurtiçi fiyat endeksi artışı kadar fark eklenecek, indirimle belirlenen yeni borca, isteğe göre 6, 9,12 veya 18 ay taksit olanağı sağlanacak. Bu nokta da iş dünyası adına adımlar atan hükümetimize Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Aksaray İş Dünyası olarak teşekkür ediyoruz” Dedi.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ