Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Aksaray’da hoş bir seda bırakmak için çalışıyoruz

Aksaray’da hoş bir seda bırakmak için çalışıyoruz
  • 03.03.2016
  • 1.334 kez okundu

“Bilgiden İrfana Somuncu Baba Buluşmaları”nın ilki, ASÜ İslami İlimler Fakültesi 101 Numaralı Amfi’de gerçekleştirildi..

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Bilgiden İrfana Somuncu Baba Buluşmaları”nın ilki, İslami İlimler Fakültesi 101 Numaralı Amfi’de gerçekleştirildi. İlk buluşmada Eğitimci-Yazar Mahmut Ulu, Somuncu Baba’nın hayatı, eserleri ve felsefesini anlattı.

– Merkez Önemli Çalışmalar Planlıyor –

Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sami Yıldız ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol’un açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen ve bir selamlama konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Merkez tarafından planlanan çalışmaların detaylarını anlattı. Aksaray’ın her alanını çalışmak istediklerinden söz eden ve Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi’nin bu konuda faaliyet göstereceğini vurgulayan Şahin, “Aksaray’ın yaşayan değerlerini hem daha yakından tanımak, hem de gelecek nesillerin tanımasını sağlamak için bir çalışmamız var ve bu çalışma başladı. Şehrin kültür, sanat, din, ekonomi ve benzeri alanlarına damgasına vurmuş olan büyüklerimizle görüşmeler yapıyoruz. Bu görüşmeler kayıt altına alınıyor. Bu kayıtlar daha sonra kitaplaşacak ve yapılan çekimlerden bir belgesel film ortaya çıkartılacak” dedi.

Merkezin ikinci çalışmasının “Uluslararası Aksaray Sempozyumu” olacağına dikkat çeken Prof. Şahin, “Her yıl devam eden toplantılarla Aksaray’ın hayata dair her alanına ilişkin uluslararası bir sempozyum yapmak için çalışmalara başladık. Belki ilk sempozyumlara katılım az olacak ama yıllar içinde ortaya çok kıymetli bir birikim çıkacak” diye konuştu.

– Aksaray Ansiklopedisi Hazırlanacak –

İlki gerçekleştirilen “Bilgiden İrfana Somuncu Baba Buluşmaları”nın ise Merkezin hayata geçen çalışması olduğunu belirten ASÜ Rektörü, “İleride yüzüncü, beş yüzüncü belki de bininci toplantının yapılması, ortaya önemli bir külliyat çıkartacaktır. Bir kişi bile dinlese biz bu toplantılara devam edeceğiz” dedi.

Prof. Şahin, planladıkları diğer çalışmaları ise özetle şu şekilde anlattı: “Üniversitemizin bir tarihi olsun istiyoruz ve bunu çalışacağız. 50 yıl sonra pek çok kişiye ulaşma imkânı azalacağı için bu tarihi yazmak da zor olacak. Biz şimdiden başlamak arzusundayız. Bir de kapsamlı bir “Aksaray Ansiklopedisi” hazırlama niyetimiz var. Maddeler halinde Aksaray’ın her alanına ilişkin bilgilerin yer aldığı bu ansiklopedi de, şehre önemli bir katı sağlayacaktır. Tüm bu işleri yapmaktaki maksadımız ise hoş bir seda bırakmaktır.”

Yapılan konuşmaların ardından Araştırmacı-Yazar ve yakın zamanda vizyona girecek olan “Somuncu Baba: Aşkın Sırrı” isimli sinema filminin senaristi olan Mahmut Ulu kürsüye geldi ve Aksaray’ın en önemli manevi dinamiklerinden olan Somuncu Baba’nın hayatına, eserlerine ve felsefesine ilişkin detayları anlattı.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ