Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Aksaray’da yaşanan sorunları anlatıp çözüm istedi

Aksaray’da yaşanan sorunları anlatıp çözüm istedi
  • 13 Temmuz 2021

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurul çalışmalarında söz alarak Aksaray’da yaşanan sorunları anlatıp mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

Milletvekili Erel yaptığı konuşmada, “Türkiye gerçekten bu sene hem kuraklık hem de kuraklığa bağlı olarak tarım ürünlerinde rekoltenin çok düşmesine sebep olan zor şartlar yaşamaktadır. Aksaray’da özellikle Eskil ilçemizin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım olmayınca hayvancılık da maalesef yapılamıyor.

İlçenin her geçen gün daha büyük bir derdi, sorunu hâline gelen tarımda sulama sıkıntıları devam etmektedir, artık yer altı suları tarımda yeterli değildir.

Yer altından çıkarılan sularla elde edilen tarım ürünlerinden elde edilen gelir de elektrik paralarını karşılayamaz durumdadır. Yine, buradaki hazine arazileri boş durmaktadır, bu hazine arazileri köylülerin kullanımına bir türlü verilmemiştir. Bu sene yonca ve saman fiyatlarına, yem fiyatlarına baktığımızda geçen yıllara oranla yüzde 80 artmıştır ama süt fiyatları hâlâ yerinde saymaktadır. Şu anda 1 torba yem 160-170 TL civarında. Sütü para etmeyen, saman, yem bulamayan hayvan besleyicileri çare olarak hayvanlarını kesimhaneye götürmektedirler. Eskil’e baktığımızda, 85 köye sahip olan Eskil’de 200 bin küçükbaş, 100 bin büyükbaş hayvan var. Bu hayvanların kaderi herhâlde kesimhanede sona erecek diye köylülerimiz kara kara düşünmektedir.Eskil Aksaray’a 70 kilometre uzaklıkta; hastanesinde 1 uzman doktor yok, görevlendirilen doktorlar da geçici görevle Aksaray Devlet Hastanesine gönderilmektedir.

Aksaraylı hemşehrilerim diyor ki:

“Artık biz Ak Parti’den bir şey istemiyoruz. Ak Parti’nin bize vereceği bir tarafa kalsın, Ak Parti bugüne kadar bizden aldıklarını geri versin.”

Ben de sordum hemşehrilerime, “Sizden ne aldı ki ne geri versin?” Ağaçören, Sarıyahşi, Gülağaç, Güzelyurt diyor ki: “2002’den önce ilçemizde adliyeler vardı, ilçemizde askerlik şubeleri vardı, bunun yanında çeşitli resmî daireler vardı. Bunları bizden aldılar, bu aldıklarını bize geri versin yeter.”

Yine, beldeden köye dönüşen yerlerimiz de diyorlar ki:

“Bizim beldelik hakkımızı geri versinler.” Yeni ilçe olan Sultanhanı’nın yeni ilçe olması dolayısıyla resmî kurumlar açısından sıkıntılar yaşanmakta ama en doğal hakkı olan sağlık hizmetleri maalesef Sulhanhanı’nda bir türlü istenilen seviyeye gelmemiştir. Yıllardır devam eden hastane inşaatı bugün bir çivi çakılmadan olduğu gibi durmaktadır. Nüfusu 10 binin üzerinde olan Sultanhanlılara yapılan bu işlemin maalesef Sultanhanlılar tarafından kabul görmediğini biz de kendilerine bugüne kadar seçeneksiz olduğunuzu ama bundan sonra bir seçenek olarak artık İYİ Parti’nin ve Meral Akşener’in olduğunu dolayısıyla yapılacak zamanında veya erken seçimde İYİ Parti’nin iktidarında Aksaray’ın tüm sorunlarının bir bir çözüleceğini Eskil’in, Sultanhanı’nın, Güzelyurt’un, Gülağaç’ın, Ağaçören’in, Sarıyahşi’nin dertlerini İYİ Parti olarak çözeceğiz.”

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ