Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,22 / Satış: 6,25
€ EURO → Alış: 6,85 / Satış: 6,88

ASÜ, 116 üniversite arasında 114’üncü oldu

ASÜ, 116 üniversite arasında 114’üncü oldu
 • 27.02.2019
 • 2.956 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ), ÜniAr tarafından gerçekleştirilen “Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması Raporu”na (DÜS 2019) göre, 116 Devlet Üniversitesi arasında 114’üncü oldu.

Devlet üniversiteleri ve bu üniversitelere bağlı fakülteleri akademik teşvik performanslarına göre sıralayan liste, 116 devlet üniversitesi için; Proje, Araştırma, Yayın, Tasarım, Sergi, Patent, Atıf, Tebliğ ve Ödül kriterleri baz alınarak oluşturuldu.

116 devlet üniversitesi arasında Aksaray Üniversitesi (ASÜ) 114’üncü sırada yer aldı. 2006 yılından sonra kurulan 63 üniversite arasında ise 62’inci sırada yer aldı.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ), 60 Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakültesi arasında 58’inci sırada, 50 Fen-Edebiyat Fakültesi arasında 36’ıncı sırada, 75 Mühendislik Fakültesi arasında ise 75’inci sırada yer aldı.

Devlet Üniversiteleri Sıralaması (DÜS), Akademik Teşvik Düzenleme, Denetleme ve İtiraz Komisyonu puanları, YÖK-Akademik ve YÖK-İstatistikten alınan güncel öğretim elemanları verilerine göre hazırlanıyor.

UniAr tarafından yapılan açıklamada Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine katkı sağlama amacıyla hazırlanan Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması (DÜS), üniversiteler ve fakültelerinin akademik üretimleri hakkında geniş bir bakış açısı sağlıyor. Ayrıca kullanılan verilerin akademik üretimin önemli bir göstergesi olmakla birlikte, üniversitelerin akademik üretimlerinin önemli bir bölümü resmediliyor.

Açıklamanın devamında sıralamanın, öğrenci deneyimini zenginleştirip üniversiteleri daha öğrenci merkezli üniversite olma yolunda bir yol gösterici olması ve stratejik planlar ile hizmet kalitesine duyarlılığı artırmak için yönetimlere veri sağlanması amacıyla hazırlandığı ifade ediliyor. Ayrıca araştırmalarda herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek sağlanmadığı da vurgulanıyor.

Rapora, https://www.uniar.net/dus adresinden ulaşılabilmektedir..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Avatar Bir Vatandaş dedi ki:

  Ana Sayfanın ” EĞİTİM HABERLERİ ”
  Başlığı altına bakın %80 haber ASÜ Rektörüne ve ASÜ ‘ ye ait haberler ile dolu ve ASÜ ‘ nün ne kadar da başarılı bir üniversite olduğu haberleriyle dolu.
  Bu haber şimdi hiç yakıştı mı? İftira atmak, Aynaya bak demek oluyor mu !?
  Hemde Rektörlük seçimleri yaklaşırken !!!

 2. Avatar Fazlı aslan dedi ki:

  Demekki neymiş eğitim için çalışma yok salla başı al maaşı haram olsun vatan ve hizmet için çalışmayan dekan ve hocalara

 3. Avatar Bir Vatandaş dedi ki:

  aslında bakarsanız bu durum ülkemizdeki Üniversitelerin,Eğitimin acı bir yüzü.116 üniversitenin 5-6 sını çık 110 çok kötü üniversite arasında sıralama yapmışlar,diğer 5-6 altı üniversiteyi de bu çok kötü üniversite seviyesine çekmek için büyük bir çaba zaten.
  Düşünmeyen,sorulamayan,aklı bilimi kullanmayan bir eğitimin gerçek yüzü

  Ama Atatürke laf etmeye saymaya sövmeye gelince zavallılar yarış halinde…

YORUM YAZ