Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Aydoğdu’dan anayasa değişikliği açıklaması

Aydoğdu’dan anayasa değişikliği açıklaması
  • 24.12.2016
  • 1.594 kez okundu

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, “Hangi kanun, hangi anayasayı yaparsanız yapın; eğer teferruat vermişseniz, çok sıkı çerçeveler çizmişseniz mutlaka en kısa zamanda yeni anayasa, yeni kanun ihtiyacı hissedersiniz.

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, “Hangi kanun, hangi anayasayı yaparsanız yapın; eğer teferruat vermişseniz, çok sıkı çerçeveler çizmişseniz mutlaka en kısa zamanda yeni anayasa, yeni kanun ihtiyacı hissedersiniz.

TBMM Anayasa Komisyonunda, anayasa değişikliği teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Teklifin tümü üzerine konuşan Aydoğdu, başkanlık meselesinin Türkiye’de yaklaşık 150 yıldır tartışıldığını söyledi.

Türkiye’nin temel haklar, hürriyetler ve bireyin gelişmesi açısından Avrupa’dan daha eski bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Aydoğdu, “Şu an yeniyi Batı, eskiyi biz temsil ediyoruz. Hangi kanun, hangi anayasayı yaparsanız yapın; eğer teferruat vermişseniz, çok sıkı çerçeveler çizmişseniz mutlaka en kısa zamanda yeni anayasa, yeni kanun ihtiyacı hissedersiniz.” diye konuştu.

Anayasaları tartışmaktan ziyade zihni geri bildirimin tartışılması gerektiğini ifade eden Aydoğdu, şunları söyledi:

“Türkiye bunu tartışamıyor. Biraz birbirimizin zihninde mümkünse önce kendi zihnimizde arkeolojik kazı yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu bulutları dağıtmamız halinde tartışma yapabiliriz. Cumhuriyet döneminde yaşadığımız dil ve kültür devrimi bizim pek çok kavramımızı tartışılır hale getirmiştir. Bugün Türkiye’yi kavramsız, lügatsız sayabiliriz. Muhteşem bir lügatın öksüz çocuklarıyız. Yenisini de kuramadık ama kuracağız. Onun için kavramlar çok önemlidir. Kavramlar düşüncenin ana caddeleridir. Kavram tarih demektir. Bir kelimenin kavram haline gelebilmesi yüz yıl, iki yüz yıl sürebilir.”

Aydoğdu, bugün anayasa sözü gündeme geldiğinde tartışmaların üst boyutlara çıktığını dile getirdi. Herkesin farklı bir anayasa tarifinin bulunduğunu vurgulayan Aydoğdu, “Bunları bir durum tespiti yapmak için söylüyorum. Bunlardan hareketle birbirimize daha merhametli, sevecen, hoşgörülü olabiliriz. Çünkü hepimiz zihni anlamda büyük bir yangından çıktık. Hepimizde birtakım kızgınlıklar öfkeler var. Bunları anlamamız lazım ki bu tartışmaları verimli hale getirelim.” değerlendirmesinde bulundu.

“1918’de dünyanın en tehlikeli yeriydi Türk bayrağının altı”

Cengiz Aydoğdu, politikanın, idealler ile imkanların kesiştiği noktada yapılabileceğini söyledi.

Aydoğdu, şunları vurguladı:

“1918’de dünyanın en tehlikeli yeriydi Türk bayrağının altı. Bizim kefenimiz biçilmişti. Böyle ağır bir travmadan sonra Anadolu insanları Cumhuriyet devrimlerini kelimenin tam anlamıyla sineye çekmiştir. Türkiye’de siyasetin konusu devrimlerin korunması olmuştur. Bütün siyasi partilerin karşılaştıkları temel problem bu olmuştur. Cumhuriyet’in ilkelerinin, demokrasiye geçildiğinde seçilip gelen üyeler tarafından değiştirileceği endişesi Türkiye’de sandıktan çıkan siyasi kadroların yanında, zaman zaman da üstünde bir yürütme gücü oluşturmuştur. Türkiye’de yürütmeyi hiçbir zaman sandıktan çıkan iktidarlar temsil etmemiştir. Demokrasi tarihimizde yürütmeye hiç bu yetkilerin tamamını vermedik.”

Kuvvetler ayrılığını konuşmak için sandıktan çıkan siyasetçinin, devletin bir parçası olduğunun kabul edilmesi gerektiğini belirten Aydoğdu, “Devlet, halkın kendi kendini ifade tarzıdır. Devlet de neticede bir araya gelme sanatıdır.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ