Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Bayırbucak Türkmenleri iş istiyor

Bayırbucak Türkmenleri iş istiyor
  • 04.03.2016
  • 1.323 kez okundu

Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçarak Aksaray’a gelen Bayırbucak Türkmenleri, burada çalışarak geçimlerini sürdürmek istiyor..

Rusya’nın saldırıları sonucu Bayırbucak bölgesinden Türkiye’ye sığınan Suriyeli ailelerin bir bölümü, Aksaray’ın Şifahane Mahallesinde yaşamını sürdürüyor.

Başta yöre halkı olmak üzere devlet ve sivil toplum kuruluşları, buradaki yaklaşık 30 Türkmen ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Türkmen aileler, yapılan yardımlardan dolayı minnettarlık duysa da artık yardım yerine çalışarak kendi ihtiyaçlarını karşılamak istiyor.

Bayırbucak Türkmeni Hıdır Caferi, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğu‘na, Türkmenlere yapılan yardımlardan dolayı minnettar olduklarını söyledi.

Türkiye’nin zor günlerde kendilerine sahip çıktığını, halkın sürekli yardımda bulunduğunu anlatan Caferi, “Şu anda Aksaray’da yaşıyoruz. Aksaray halkı bize sahip çıkıyor. Devleti, belediyesi, herkes yardımımıza koşuyor. Allah, kendilerinden razı olsun” dedi.

Caferi, hiçbir şeye ihtiyaçlarının olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çok şükür her şeyimiz var. Yiyecek, içecek ihtiyacımız yok. Odunumuzu, kömürümüzü verdiler. Bizler sürekli Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dua ediyoruz. Allah kendisinden razı olsun. Buraya yardıma gelenlere ‘Bizim ihtiyacımız olan iş güçtür. İşimiz olursa ev kiramızı ve ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılarız’ diyoruz. Kimseden yardım isteyecek yüzümüz yok, artık utanıyoruz. Bizim istediğimiz iş. Kendi işimizle rızkımızı kazanmak istiyoruz. Böylece çoluk ve çocuğumuza da bakarız. Önümüze daha güvenle bakarız. Türk halkına çok teşekkür ediyoruz.”

Bayırbucak Türkmeni Hüseyin El Said de savaş nedeniyle ülkesinden kaçarak ailesiyle Aksaray’a sığındığını dile getirerek, “Türk halkı bizlere her türlü yardımı yapıyor. Burada olmaktan mutluyuz. Suriye’de savaş bitse de artık oraya dönmek istemiyoruz. Türk vatandaşı olarak Aksaray’da yaşamak istiyoruz” diye konuştu..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ