Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,80 / Satış: 7,83

Emniyetten havai fişek uyarısı

Emniyetten havai fişek uyarısı
  • 09.03.2016
  • 1.412 kez okundu

Bilinçsiz kullanımından ortaya çıkan yaralanma ve sakatlanmaların önüne geçilmesi amacıyla kentte bu tür maddelerin kullanımına yasaklama getirildiğini duyurdu..

Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü, oyun ve eğlence aracı olan havai fişek benzeri piroteknik maddelerin, bilinçsiz kullanımından ortaya çıkan yaralanma ve sakatlanmaların önüne geçilmesi amacıyla kentte bu tür maddelerin kullanımına yasaklama getirildiğini duyurdu.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, oyun ve eğlence aracı olan havai fişek benzeri piroteknik maddelerin, bilinçsiz kullanımından kaynaklanan yaralanma ve sakatlanmaların önüne geçilmesi, huzur ve güvenliğin sağlanması amacıyla 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun maddesi (c) bendi gereğince valilik makamının oluru ile yasaklamalar getirildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu doğrultuda havai fişek ve benzeri piroteknik maddeleri izinsiz olarak kullananlar hakkında 5326 sayılı kabahatler kanununun 32’inci maddesi doğrultusunda idari işlem yapılacağı ayrıca adli makamların talimatı doğrultusunda 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerinden adli işlem yapılacağı hususları vurgulanmıştır. Havai fişek kullanma izin talebinde bulunacak vatandaşlarımızın, (A) sınıfı ateşleyici yeterlilik belgesi bulunan, işi bilen sorumlu bir ateşleyici göstererek mülki amirlikten izin almak için en az bir iş günü önce müracaat etmeleri gerekmektedir. Yapılacak inceleme neticesinde ilgililerin patlayıcı madde işleriyle iştigal etmesine engel hali olmadığının belirlenmesi ve bu maddelerin kullanılacağı yer bakımından sakıncanın bulunmadığının anlaşılması halinde mülki amirden piroteknik madde kullanımı için izin onayı verilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ