Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Facebook sözleşme şartları aldatmacası

Facebook sözleşme şartları aldatmacası
  • 21.12.2015
  • 3.204 kez okundu

Facebook’ta her yıl sonunda yeniden paylaşılarak salgın haline gelen ve aslında hiçbir bağlayıcılığı olmayan paylaşıma dikkat..

Facebook‘ta bir çok kullanıcı duvarında paylaştığı yazı ile önlem aldığını düşünüyor ancak bu paylaşım aslında hiçbir şey ifade etmeyen bir yazıdan ibaret. Bir nevi internet trollerinin ağına düşmenizi sağlayan bu yazı paylaşanları da komik duruma düşürüyor. Yazı içerisinde geçen Berner Konvansiyonu diye bir şeyin aslında olmaması ve doğrusunun “Edebi ve sanatsal eserlerin korunmasına dair Bern Konvansiyonu” kısaca “Bern Konvansiyonu” olması da yazının gerçeklikten uzak olduğunu ortaya çıkarıyor.

Bern Konvansiyonu Nedir?

Türkiye’nin de imzaladığı anlaşmada taraf ülkelerden birinde geçerli telif hakkı diğer ülkelerde de geçerli oluyor. Böylece 160 ülkede edebi ve sanatsal eserlerin hakkı korunmuş oluyor.

İşte Facebook’ta Paylaşılan Yazı

1 ocak 2016 den itibaren sözleşme şartlarını değiştireceğini ilan eden ;
Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben,
“tarafıma ait olan her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!”
Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı

telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır..

 

Facebook’ta Paylaştığınız Herşeyin Sorumluluğu Size Ait!

Facebook sayfanızda yapacağınız tüm paylaşımlardan sorumlu olduğunuzu ve buna uygun şekilde telif hakkını ihlal etmeden paylaşım yaparak kendinizi yasal olarak koruyabilirsiniz. Ayrıca facebook gizlilik ayarlarından özel ayar yaparak şahsi fotoğraflarınızı, videolarınızı paylaştığınız kişileri sınırlandırabilir ve mahremiyetinizi koruyabilirsiniz.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ