Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Gazeteci Yazar Barbaros Tapan Aksaray’ı yazdı

Gazeteci Yazar Barbaros Tapan Aksaray’ı yazdı
  • 12 Ağustos 2020 - 15:09

Gazeteci Yazar Barbaros Tapan Aksaray ziyareti sonrası düşüncelerine ‘Dizi, sinema lokasyonları ve turizm’ başlıklı yazısında yer verdi.

Barbaros Tapan Hürriyet Gazetesi’nde kaleme aldığı “Dizi, sinema lokasyonları ve turizm” başlıklı köşe yazısında şu ifadelere yer verdi:

Aksaray

Kapadokya denilince çoğumuzun aklına Nevşehir gelir.
Aksaray da eşsiz bir tarihe, kültürel zenginliğe ve muazzam lokasyonlara sahip, fakat Nevşehir’e göre maalesef markalaşmada geri kalmış.
Oysa yeraltı şehirleri, manastırlar ve kiliseler ile Kapadokya’nın tüm güzelliklerine sahip bir şehir.
Hatta İstanbul’daki Aksaray semti bile ismini bu şehirden almış.
Geçen cuma Aksaray’daydım. Aksaray Belediye Başkanı Enver Dinçer, yardımcısı Tayfun Çelik ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, şehrin turizm merkezi haline gelmesi için kolları sıvamış.
Tabiat ananın tarihle bir araya gelip yarattığı eşsiz manzaralar eşliğinde, dinlerin ve medeniyetlerin oluşmasına ev sahipliği yapan şehrin önemli yerlerini Tayfun Bey ve Mustafa Bey’in rehberliğinde gezdik.

Aksaray’ın sinematik yapısı

Filmlerin, dizilerin, kültürel organizasyonların şehirlerin imajına, markalaşmalarına ve turistlerin karar alma sürecine etkisi yadsınamaz…
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un kanunlaştırdığı hibe yasası ile yabancı prodüksiyonların ülkemizdeki lokasyonları yapımlarında kullanmaları daha kolay.
Aksaray’ın sahip olduğu değerler hem görsel hem kültürel bir şölen.
Şehir, önümüzdeki yıllarda doğru tanıtım çalışmaları ile dünyanın popüler prodüksiyon lokasyonlarından biri olmaya aday..

Aksaray’ın görülmesi gereken hazineleri

◊ Ihlara Vadisi, dünyanın en uzun ikinci kanyonu, 18 km uzunluğunda. Ihlara Vadisi, 100’den fazla mağara kiliseye de ev sahipliği yapıyor. Zamanında putperestlerden kaçan Hıristiyanlar, Kapadokya bölgesinde saklanarak hayatta kalmış. Vadide tarih ve doğa ile iç içe uzun bir yürüyüşün sonunda buz gibi nehir üzerinde çay yudumlamak şahaneydi…
◊ Aziz Grogerius, Ortodoks mezhebini Kilise Cami’de kurmuş ve mezhep buradan dünyaya yayılmış.
◊ Dünyada ilk Ortodoksluk ayinin yapıldığı katedral, Selime Katedrali.
Peri Bacaları’nın en üstünde bulunan katedral, inanılmaz bir güzelliğe ve manzaraya sahip.
◊ Selçuklu dönemi eseri olan Ulu Cami, 800 yılı aşkın süredir ayakta duruyor.
◊ Aksaray valilik binası, Cumhuriyet döneminin ilk eserlerinden.
◊ Azmi Milli Müzesi, Türkiye’nin ilk un fabrikalarından. “Milletin azmi” anlamına gelen fabrikanın bir başka özelliği de kendi enerjisini üretebilmesi.
◊ Eğri Minareli Cami, “Türkiye’nin Pisa Kulesi” olarak geçiyor. 800 yılı aşkın süredir ayakta. Şu anda belediye ve valilik tarafından restore ediliyor.
◊ Yüksek Kilise (Analipsis Church), 1600 yıllık Güzelyurt girişinde adı gibi yüksekte bulunuyor. Kilise, Hasandağı eteklerinin tüm kısmını, Ihlara Vadisi’ni görüyor. Güzelyurt’tan mübadele zamanında ayrılan Rumlar, hâlâ belirli yıllarda gelip festival düzenliyor. Burada geleneksel oyunlarını, halaylarını sergiliyorlar.

 

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Nuray dedi ki:

    Aksarayımızın tanıtımına katkı sunan herkese teşekkürler.

YORUM YAZ