Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Meme kanseri teşhisinde ileri teknoloji

Meme kanseri teşhisinde ileri teknoloji
  • 30 Mart 2017 - 11:39

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Meme kanserinin erken teşhisinde kullanılacak yüksek çözünürlüklü, düşük radyasyonlu, ileri teknolojiye sahip dijital mamografi cihazı kuruldu.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Meme kanserinin erken teşhisinde kullanılacak yüksek çözünürlüklü, düşük radyasyonlu, ileri teknolojiye sahip dijital mamografi cihazı kuruldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından ihale ile alınarak, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderilen yeni mamografi cihazı, kurulup, denenip, hizmet vermeye başladı.

Yeni Mamografi, ileri teknolojisi ile dikkat çekiyor

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Uzm. Dr. Cengizhan Kılıçaslan; Eski analog mamografi cihazının, ileri teknolojiye sahip dijital mamografi ile değiştirildiğini söyledi.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Uzm. Dr. Cengizhan Kılıçaslan; “Hastanemizde bulunan tıbbi cihazları, modern tıbbın gerektirdiği ileri teknolojiye sahip cihazlar ile değiştiriyoruz. Son olarak analog mamografi cihazını, dijital cihazla değiştirdik, Sağlık Bakanlığı tarafından ihalesi yapılarak hastanemize gönderilen cihazla çekimlere başladık. Mamografi cihazı, meme kanserinin erken teşhisinde çok önemli. Yeni cihazımız düşük radyasyonla, yüksek çözünürlükte kaliteli görüntü veriyor. Bu cihazla meme dokusunun görselleştirilmesinde ve anormal alanlarda daha detaylı görüntü alabiliyoruz. Mamografide yapılan çekimler, röntgende olduğu gibi bilgisayar ortamına anında düşüyor ve CD ortamına aktarılabiliyor. Seri çekim yapabilen bu cihazla çekim süresi 20 dakikadan 5 dakikaya düştü. Seri çekim yapabildiği için hastanın bekleme süresi, zaman kaybı en aza indi. Yeni mamografi cihazının hastanemize kazandırılmasında emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Meme kanseri çok yaygın

Uzm. Dr. Kılıçaslan; KETEM tarafından çıkartılan kanser haritasında, Aksaray ve bölgesinde, erkeklerin en çok Akciğer, kadınların da Meme kanserine yakalandığının tespit edildiğini söyledi. Uzm. Dr. Kılıçaslan; Meme kanserinin erken teşhisi ve tedavisi için, 40-69 yaş aralığında ki kadınları da yılda bir kez Mamografi çektirmeye davet etti..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ