Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Mera tecavüzleri hayvancılığı olumsuz etkiliyor

Mera tecavüzleri hayvancılığı olumsuz etkiliyor
  • 09.06.2016
  • 1.512 kez okundu

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, meralarla ilgili ciddi çalışmaların yapılmadığını ve küçükbaş hayvan üreticilerinin mağdur olduğunu söyledi..

Küçükbaş hayvancılığın olmazsa olmazı olan meralar, tarım tecavüzleri nedeniyle hayvancılık sektörünü olumsuz etkiliyor. Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da mera işgalleri hayvan üreticilerini isyan ettirdi. Üreticiler, meralarda otlatamadığı hayvanlarının aç kaldığını söyledi.

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, meralarla ilgili ciddi çalışmaların yapılmadığını ve küçükbaş hayvan üreticilerinin mağdur olduğunu söyledi. Herkesin gözünün meralarda olduğunu belirten Başkan Aktürk, “Küçükbaş hayvancılık için mera çok önemli. Bir çoban sıkıntımız, birde mera sıkıntımız çok önemli. Hem ilimizde hem de ülkemizde mera sıkıntısı ile ilgili çok ciddi çalışmalar olmuyor. Biz meraların ıslah edilmesini, ot kalitelerinin artırılmasını ve gerçek sahibi olan küçükbaş hayvancılık yetiştiricilerine teslim edilmesini bekliyoruz. Ama merayı ıslah etmeden önce meralarımıza sahip çıkmalıyız. Meralarımızın büyük bir çoğunluğu tarım tecavüzü altında. Önüne gelen meralarımızı sürüyor ve tarla yapıyor. Bununla ilgili çeşitli tedbirler alınıyor. Vatandaş meraya tecavüzleri şikayet ediyor. Tarım il müdürlüğümüz gidiyor men ediyor ama bu seferde oğlu sürüyor. O şikayet edilip men ediliyor bu sefer babası sürüyor. Yani bir türlü bununla ilgili çok ciddi bir çözüm sağlayamıyoruz. Milli Emlak’e bağlı hazineler ile ilgili tecavüzler var. Bunlarla ilgili Milli Emlak Genel Müdürlüğü keşfe gidiyor. Mali hazineye tecavüz edip tarla yapanlara 5 yıl geriye doğru ödeme alarak onlara tabiri caizse büküyor. Ama meralarla ilgili men kararından başka ciddi bir çalışma ne yazık ki yapılamıyor” dedi.

“GEREKİRSE HAPİS CEZASI VERİLMELİ”

Meralarla ilgili tecavüz yapanlara para cezası, gerekirse de hapis cezası verilmesini isteyen Aktürk, “Meraların tecavüzden kurtarılmalı, ıslah edilerek gerçek sahipleri olan küçükbaş hayvancılara teslim edilmelidir. Bu hem ilimizde hem de ülkemizde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi anlamında en önemli etkenlerden bir tanesi olacaktır. Buradaki hiçbir mera vasıflı değil. Çünkü ıslah edilmiyor. Meraların büyük bir kısmı da ne yazık ki tarım tecavüzlerine uğrayarak tarla yapıldı. Herkesin gözü bizim meralarımızda. Toprak sahibi kendi toprağına doymuyor meraları sürüyor. Sanayi kurulacak meralara, fabrika kurulacak meralara, yerleşim yeri açılacak meralara. Herkesin gözü meralarda. Biz hem devletimizden hem de meralara tecavüz edenlerden meralardan ellerini çeksinler” dedi.

Küçükbaş hayvan üreticileri ise bu yıl hem kuraklık hem de meraların tecavüzü nedeniyle arazi bulamadıklarını belirterek, hayvanların aç kaldığını söyledi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ