Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Mesleki Yeterlilik Belgesi başvuru kayıtları devam ediyor

Mesleki Yeterlilik Belgesi başvuru kayıtları devam ediyor
  • 18.02.2017
  • 1.452 kez okundu

5544 sayılı Kanun ile yürürlüğe giren “ Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu bulunan mesleklerde sınav ve belgelendirme çalışmaları TOBB – MEYBEM kanalı ile devam ederken, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası başvuruları almaya devam ediyor.

5544 sayılı Kanun ile yürürlüğe giren “ Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu bulunan mesleklerde sınav ve belgelendirme çalışmaları TOBB – MEYBEM kanalı ile devam ederken, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası başvuruları almaya devam ediyor.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelirken, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mesleki Yeterlilik Belgesinin şuan için 48 meslekte zorunlu hale geldiğinin altını çizen ATSO Başkanı Koçaş, yapmış olduğu açıklamada; “ 5544 sayılı Kanun ile yürürlüğe giren “ Mesleki Yeterlilik Belgesi” çalışmaları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve MEYBEM tarafından hızla devam etmektedir.

Ülkemizin her ilinde ve ilçesinde TOBB’a kayıtlı Oda ve Borsalarımızca bu çalışmalar hızlı bir şekilde ilerlemektedir. İlimizde de bu çalışmaları yürüten Aksaray Ticaret ve Sanayi Odamıza yoğun bir başvuru talebi gelmekte ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuru kayıtları devam etmektedir.

Burada bir konunun altını çizmek istiyorum. İş müfettişlerince yapılan denetimlerde belgesiz her bir çalışana, her bir ay için 500 TL idari para cezasının kesilecek olmasıdır. 40 Meslek dalı için denetimler 1 OCAK 2017 tarihinde başladı.

Burada çalışanların herhangi bir cezaya maruz kalmaması için hemen Ticaret ve Sanayi Odamıza gelerek başvurularını yapmalarını bekliyoruz.

31.12.2017 tarihine kadar sınavlar ücretsiz olup sınava girmeden bir hafta öncesinde yine ücretsiz olarak eğitim verilecektir.

Uluslararası geçerliliği olan bir belgeye sahip olacak olan çalışanlar belgeye sahip olmaları ile birlikte herhangi bir idari ceza ile karşılaşmayacaklardır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan vatandaşlarımızı Aksaray Ticaret ve Sanayi Odamıza gelmelerini, kurslarımıza başvurularını yaparak Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmaya davet ediyoruz.

Son olarak vatandaşlarımızın dolandırıcıların oyununa gelmemeleri için Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından TS EN ISO/IEC 17024 Uygunluk değerlendirmesi – Personel belgelendiren kuruluşlar için genel şartlar standardı kapsamında 40 Meslekte akredite edilen ve, MYK tarafından yetkilendirilen firmalardan belge sahibi olmalarını diliyoruz. Bununla ilgili olarak firmaları öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Mesleki Yeterlilik Kurumu resmi web sitesi olan www.myk.gov.tr adresinden bilgi alabilirler ”Dedi..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ