Aksaray Haberleri

Ruhumuzu bilgi, sevgi ve estetik besler | haberaksaray.com
Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Ruhumuzu bilgi, sevgi ve estetik besler

Ruhumuzu bilgi, sevgi ve estetik besler
  • 09 Ekim 2018

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Geleneksel Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GETSAM) Müdürü Öğretim Görevlisi Fatma Küçük, insanın fıtratında var olan sanat duygusunun, sanatsal etkinliklerden uzak kaldıkça köreldiğini ve gelişemediğini söyledi.

GETSAM tarafından gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilmesi planlanan “Sanayi-i Nefise” sohbetlerinin ilkinde, Merkezin çalışma alanlarına dair bilgiler verildi. Etkinlikte kısa bir açıklama yapan Merkez Müdürü Fatma Küçük, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anımsattı ve gelecek hedeflerinden söz etti. Amaçlarının, öğrencileri sanatla buluşturmak ve sanata dair farkındalığı arttırmak olduğuna dikkat çeken Küçük, “Sanat, insanın kimliğine önemli katkılar sunuyor. GETSAM, ruhu beslemek adına gerekli olan sanatı topluma yaymak için çalışıyor. Üniversiteler öğrenciler açısından sanatla buluşmanın en önemli mekânlarıdır. Aslında insanın fıtratında olan sanat duygusu, sanatsal etkinliklerden uzak kaldıkça körelebiliyor. GETSAM, geleneksel sanatların unutulmaması için de çaba sarf ediyor. Bunun için ileriki zamanlarda konferanslar, kurslar, ulusal ve uluslararası sergiler, bilimsel çalışmalar ve kadın istihdamına dair projeler yapmayı planlıyoruz. Çünkü insanın ruhunu bilgi, sevgi ve estetik besler” dedi.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Dr. Öğr. Üyesi Rasim Soylu ve Öğretim Görevlisi Semra Kılıç Karatay da kısa birer sunum yaptılar. Etkinliği öğrencilerin ve akademisyenlerin yanı sıra, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz de takip etti..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ