Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Somuncu Baba Filmine İstanbul’da muhteşem gala!

Somuncu Baba Filmine İstanbul’da muhteşem gala!
  • 31.03.2016
  • 2.737 kez okundu

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Kürşat Kizbaz´ın yaptığı, “Somuncu Baba Aşkın Sırrı” filminin galası yapıldı..

Hazırlıklarına 2 yıl önce başlanan ve TRT´nin ortak yapımcı olduğu filmin gala gösterimi, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi´nde sanat ve siyaset dünyasından bir çok ünlü ismin katılımı ile yapıldı. Galaya Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, İstanbul Valisi Hasip Şahin, İçişleri Müsteşarı Selami Altınok katılırken gecenin sürpriz ismi Orhan Gencebay oldu.

Filmin hazırlanış aşamasının anlatılması ile başlayan  Galada bir konuşma yapan Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı; her şeyden önce çok heyecanlıyım şehrimizin tanıtılması için büyük önem taşıyan bu gecede bu solonda sizlerle bir arada bulunmaktan. Bir buçuk yıl önce bu film için yola çıktığımızda amacımız öncelikle Aksaray tanıtmak bunu yaparken de Şehrimizin manevi dimağı olan Şeyh Hamid’i Veli Somuncu Babayı tanıtmaktı. Bu akşam bu solondaki kalabalığı görünce inşallah bu amacımıza ulaştığımızı görüyorum. Bu önemli proje aynı zamanda bir şehrin bir filme nasıl sahip çıktığının en güzel örneklerinden biri oldu. Bu filmin gerçekleşmesinde emeklerini esirgemeyen başta Aksaray Valimiz Şeref Ataklı’ya, İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve ekibine, belediye başkan yardımcılarıma, filmde oynayan katkı sağlayan Aksaraylı hemşerilerime, Filmin yönetmeni Kürşat Kizbaz ve değerli oyuncu ekibine ve son olarak değerli sponsorlarımız, Ziraat Katılım Bankasına, Eroğlu, Dimes, Sütaş, Isuzu, Türk Hava Yollarına, TRT’ye teşekkür ederim.

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, yaptığı açıklamada, Türk kültürünü anlatan filmlerin daha çok desteklenmesi gerektiğine dikkati çekerek, “TRT olarak öncelikle, Anadolu mirası olan, bizim kültürümüze ait, milli ve manevi değerlerimizi içeren bu tarz filmlere destek olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Aksaray Belediyesi´ni de tebrik ederim. Kendileri bu projeyi başlattı, biz beraberinde ortak olduk. TRT olarak bu film gibi yüzlerce filme gücümüz yettiğince destek vermek isteriz.” dedi.

Aynı zamanda filmin senaryosunu yazan Kürşat Kızbaz ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, milli değerleri tekrar hatırlatmayı amaçladıklarını belirterek, “Çok mutluyuz, gururluyuz, huzurluyuz. Güzel bir film yaptık. Sevgiyi, barışı, aşkı anlatan, günümüzde ihtiyaç duyduğumuz değerleri anlatan bir film yaptık. Burada bulunan, filme emek ve destek veren herkese teşekkür ederim. Umut ederim ki bu film, Türk sinemasına yeni bir soluk getirecek. Biz özel bir tasavvuf filmi yaptık. İlahi aşkı anlatan bir film.” ifadelerini kullandı.

“Ders niteliğinde bir film”

Filmde Somuncu Baba karakterini canlandıran Furkan Palalı, Somuncu Baba´nın fikirlerinden çok etkilendiğini aktararak şunları söyledi:

“Biz bu filmde sevgiyi, hoşgörüyü, alçak gönüllülüğü, tevazuyu anlatıyoruz. Bizi, bu coğrafyada yaşayan herkesi bir arada tutan özellikleri anlatıyoruz aslında. Bizim tarihteki başarımız da bizi biz yapan özellikler de budur. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, kendini sorgulayabileceği bir film yaptık. Bizim filmimizde kötü adam yok. Kötü adamsız bir filmde bir dert anlatıyoruz.”

Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid rolüyle izleyici karşısına çıkacak olan Gürkan Uygun da hikâyenin içerisine renk katmaya çalıştığının altını çizerek, “Bu hikâye Kürşat´ın kaleminden çıkan, ilk replikten son repliğe kadar onun emeği olan, insanları ikna edip kendi hayaline inandırmasıyla başlayan bir proje. İnsan üstünden insanın anlatıldığı, kötü duyguların olmadığı bir hikâyenin içerisinde olmak, benim için çok keyifliydi. İnşallah insanlar, bu tarz filmlerde de güzel işler olduğunu bu filmle görecekler.” diye konuştu.

Filmde Somuncu Baba´nın eşi Necmiye karakterini oynayan Tuvana Türkay da dönem filmlerinin daha çok yapılması gerektiğine vurgu yaparak, “Gerçekten kalbimizle içinde yer almaktan gurur duyduğumuz bir iş yaptık. Bu coğrafyada yaşamış önemli zatların kaleme alınıp hikâyelendirilebildiği ve bu denli güzel işlenebildiği bu tarz hikâyeleri beyaz perdeye aktarabilmemize ve insanlara ulaştırabilmemize ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Projede yer alan bir diğer oyuncu Kenan Bal ise filmde oynadığı için çok mutlu olduğuna değinerek, “Çok önemsediğim bir film. Çünkü Anadolu erenlerini çok önemsiyorum. Anadolu erenleri gerçekten İslam´ın özüdür. Filmi seyredenler, bizim ve İslam aleminin, İslam´dan uzaklaştığını anlayacak. Ders niteliğinde bir film.” şeklinde konuştu

 Yaklaşık 60 ülkede vizyona girecek

Aksaray Belediyesi´nin destekleriyle hayata geçirilen ve çekimleri Aksaray´da yapılan film, Somuncu Baba olarak bilinen Şeyh Hamid-i Veli´nin 13´üncü yüzyılda Aksaray´da geçen yıllarını konu ediniyor.

Genç bir dervişin ilahi aşkı arayışı ve bu uğurdaki zorlu mücadelesinin işlendiği “Somuncu Baba Aşkın Sırrı”, yaklaşık 60 ülkede vizyona girecek.

Sevda, ayrılık, sabır ve tevazu gibi temalar üzerinden aktarılan film, aynı zamanda Somuncu Baba´nın aşkı arama yolunda Hicaz´dan Şam´a, Bursa´dan Aksaray´a uzanan hikayesiyle bir yol filmi olma özelliği de taşıyor.

Yaklaşık 2 saat süren filmde ayrıca Ali Sürmeli, Altan Akışık, Altan Gördüm, Emin Olcay, Fırat Tanış, Haldun Boysan, Saruhan Hünel, Serdar Yeğin, Sinan Albayrak, Suna Selen, Yunus Emre Yıldırımer gibi ünlü isimler yer alıyor..

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar emekli dedi ki:

    nasıl muhteşem.. bi orhan gencebay var.. başka? kandırmayalım birbirimizi. kendimiz çalmış kendimiz oynamışız.. film galası dediğin nasıl olur bilmiyor muyuz sanki..

  2. Avatar Fikret dedi ki:

    Filmde göze en önce çarpan senaryonun basitliği.. Derinlik diye bişey yok maalesef.. Oradan buradan kopyala-yapıştır mantığıyla güzel sözleri filme monte etmeye çalışmışlar. İki de senaristi var filmin ama güzel bir iş çıkmamış ortaya. Animasyonlarda eski hatırlatılmaya çalışılmış ama yine çok basit yön hataları yapılmış. Keşke bilen birisine danışsalardı. Senaryo danışmanlarından birisi Aksaraylıymış. Şehrin fiziki konumunu bilen birilerinin bu tip hata yapmaları hoş değil. Ve Bursa Ulu Cami ile alakalı sahne Aksaray Ulu Cami’de çekilmiş. Milyonlarca lira harcadığı için övünen ekip Bursa’ya gidemez miydi?

YORUM YAZ