Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Somuncu Baba Hz. ve Aksaray’a dair bir akademik yayın daha

Somuncu Baba Hz. ve Aksaray’a dair bir akademik yayın daha
  • 21.10.2015
  • 2.085 kez okundu

Somuncu Baba’nın medfun olduğu yer ile ilgili olarak yaşanan ihtilafta, kaynakların ve belgelerin Aksaray’ı gösterdiği yönünde akademik dünya son sözü söylemeye devam ediyor..

Ahmet Yesevî Üniversitesi tarafından desteklenen ve ortaya konan ‘Türk Edebiyatı İsimleri Sözlüğü’ isimli dev çalışmada Somuncu Baba hz. de bir başlık olarak geçiyor. Doç. Dr. Haşim Şahin tarafından kaleme alınan ilgili başlıkta, hazretin Aksaray’da medfun olduğu, kaynakları ve belgeleri ile ortaya konuyor.

Konu ile ilgili olarak Aksaray medyasına bilgi veren Doç. Haşim Şahin, amacının hakikati ortaya çıkarmak olduğunu, bir bilim adamı titizliği ile meseleye yaklaştığını ve hazretin Aksaray’da medfun olduğunu tereddüde mahal bırakmayacak kadar sarih olduğunu ifade etti.

Doç. Şahin aynı zamanda, tarih danışmanı da olduğu Somuncu Baba Aşkın Sırrı Sinema Filmi’ni de merakla beklediğini belirtti.

Bilindiği üzere en son Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanı Orhan Özdil, hazrete dair Osmanlı arşiv belgelerini yayınlamıştı. Söz konusu belgelerde hazretin şehrimizde yattığı ispat edilmişti. Orhan Özdil son yaptığı araştırmalarda 40’ın üzerinde arşiv belgesinde Somuncu Baba hz.’nin Aksaray’da yattığı yönünde ifadeler geçtiğini ifade ediyor.

Aksaray Belediyesi ile Aksaray İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucu vücut bulan, Somuncu Baba hz.’ni ve bu konuda Aksaray’ın haklılığını ülkemize ve dünyaya duyurmak amacını taşıyan Somuncu Baba Aşkın Sırrı Sinema Filmi ise vatandaşlarımız tarafından ilgiyle bekleniyor.

Söz konusu yazıya http://www.turkedebiyatiisimlersozlugu.com/index.php?sayfa=detay&detay=7753

linkinden ulaşılabilir.. (Haber: K.Solak)

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ