Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,46 / Satış: 4,48
€ EURO → Alış: 5,26 / Satış: 5,28

Altyapı ve kanalizasyona 75 trilyon liralık dev yatırım

Altyapı ve kanalizasyona 75 trilyon liralık dev yatırım
  • 26.05.2016
  • 1.093 kez okundu

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, 75 trilyon liralık dev yatırımın temel atma törenini gerçekleştirdi..

Yavuz Sultan Selim Mahallesinde düzenlenen törene, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İller Bankası Bölge Müdürü Kemal Kaya, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, kanalizasyon çalışmasının çok önemli olduğunu belirterek, alt yapı çalışmalarının ardından da asfalt çalışmaları yapılacağını söyledi.

Başkan Yazgı, “Aksaray’ımızda asfalt atılmayan yer kalmasın dedik. Vatandaşlarımızın ayağını çamurdan kurtaralım dedik ve bu maksatla da ilk andan itibaren çok yoğun bir çalışma yaparak tamamladık. Bu arada çalışmalarımızın içinde özellikle kanalizasyon ve suyun olmadığı bazı mahallelerimiz vardı. Biz buradaki çalışmalarımızda önce alt yapısını tam anlamı ile tamamlayalım, daha sonra da asfaltlarımızı atmak sureti ile halkımızı o çamurdan kurtaralım dedik.

Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde ihale tarihi 04 Ağustos 2015’de yapıldı. Yapım süresi ise 600 gün sürecek. İşin kapsamında da 28 bin 741 metrekare kanalizasyon hattı, 6 adet terfi merkezi, 8 bin 468 metre çeşitli çaplarda terfi hattı bulunmakta. Bu işin toplam maliyeti ise 20 Milyon TL. Hürriyet Mahallesi’nde yine Mayıs ayında başlayan ve 250 gün yapım süresi olan kanalizasyon çalışmasında toplam 12 bin 409 metre kanalizasyon hattı yapılacak ve bunun maliyeti de 5 Milyon TL. Yeni Mahallemizde de Eylül 2015 tarihinde başlayan ve 120 gün sürecek olan çalışmada 7 bin 771 kanalizasyon hattı yapılacak. Bin 750 metre yağmur suyu hattı ile birlikte bunun maliyeti de 3 Milyon TL. Somuncu Baba Mahallemizde Mart 2017’de başlayacak olan çalışmamızda 150 gün sürecek. Belediyemizin yapacağı bir çalışma. 9 bin 962 metre de kanalizasyon hattı olacak ve maliyeti de 4 Milyon TL. Hamidiye Alaca’da yapmış olduğumuz ve yıl içerisinde İller Bankası tarafından ihalesi yapılması planlanan çalışmada 47 bin 155 metrekare kanalizasyon, 2 adet terfi merkezi, 3 bin 500 metre de terfi hattı yapılacak. Bunun toplam maliyeti de 30 Milyon TL. Toplam yapılacak şebeke maliyeti ise 62 Milyon TL. İnşallah yönetimimiz boyunca bugüne kadar da 32 metre kanalizasyon, 12 bin metre de yağmur suyu şebeke hattı yapılmıştır. Buda toplamda 13 Milyon TL. Bunların hepsini topladığımız zaman 75 Milyon gibi çok yüksek bir maliyet. Ciddi bir bütçeyi kanalizasyon ve terfi hatlarını yapmak için kullanıyoruz. Bunları da tamamladığımız andan itibaren de mahallelerimizi asfaltlayacağız.

Bizim amacımız Aksaray’ımızı hem bir marka şehir haline getirmek, hem de bu şehirde yaşadığımız sürece de bu şehirden mutlu olan, burada yaşamaktan gurur duyan halkımızla birlikte yönetimimizi devam ettirmek olacaktır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından dua edilerek kurban kesildi. Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, kepçeyi bizzat kendisi kullanarak ilk kanalizasyon borusunu yeraltına indirdi..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ