Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,52 / Satış: 8,55
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

2020’nin 4. çeyreğindeki DDoS saldırıları, kripto madenciliğin yükselişiyle 3. çeyreğe kıyasla üçte bir oranında düştü

2020’nin 4. çeyreğindeki DDoS saldırıları, kripto madenciliğin yükselişiyle 3. çeyreğe kıyasla üçte bir oranında düştü
  • 18 Şubat 2021

2020’nin 4. çeyreğinde Kaspersky DDoS Tedbire tarafından tespit edilen DDoS taarruzlarının sayısı, 2019’un tıpkı devrine nazaran bir ölçü …

2020’nin 4. çeyreğinde Kaspersky DDoS Tedbire tarafından tespit edilen DDoS taarruzlarının sayısı, 2019’un tıpkı devrine nazaran bir ölçü artarken, 2020’nin 3. çeyreğine nazaran 31 azaldı. Bu düşüş, kripto para ünitesi madenciliğine olan ilginin artmasıyla ilişkilendiriliyor.

İnsanların 2020’de çevrimiçi ortamda daha fazla vakit geçirmesi, DDoS taarruzlarının patlamasıyla sonuçlandı. Dördüncü çeyrekte eğitim kurumlarına akınlar devam etti, Massachusetts’teki birkaç okul ve Kanada’daki Laurentian Üniversitesi bu tıp olaylarla karşılaştı. Çevrimiçi oyun hizmetleri de DDoS hücumlarına maruz kaldı.

Bununla birlikte, 2020’nin 4. çeyreğinde, 2019’un 4. çeyreğine nazaran sırf 10 daha fazla atak gerçekleşti. 2020’nin 3. çeyreğine kıyasla, 2020 4. çeyreğindeki hücum sayısı 31 azalırken, 2020 3. çeyreğinde de 2. çeyreğe kıyasla düşüş görüldü.

Uzmanlar, bunun kripto para ünitesi maliyetlerindeki artıştan kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Sonuç olarak siber hatalıların genelde DDoS akınlarında kullanılan C&C sunucularının ve virüs bulaşmış aygıtların sahip olduğu bilgi süreç gücünü, kripto para madenciliği yapmak için “yeniden profillemek” zorunda kalmış olabilecekleri düşünülüyor

KSN istatistikleri de bu bulguyu destekliyor. 2019 yılı boyunca ve 2020’nin başında kripto madencilerin sayısı düşüşteydi. Fakat, Ağustos 2020’den itibaren eğilim değişti, kripto bazlı berbat emelli yazılım çeşidinin ölçüsü arttı ve 4. çeyrekte tekrar düzlüğe ulaştı.

Kaspersky DDoS Müdafaa Takımı İş Geliştirme Müdürü Alexey Kiselev şunları söylüyor: “DDoS hücum pazarı şu anda iki zıt trendden etkileniyor. Bir yandan beşerler çevrimiçi kaynakların istikrarlı çalışmasına büyük ölçüde gereksinim duyuyor. Bu durumda DDoS hücumları berbat niyetli bireyler için güzel bir seçenek olabilir. Bununla birlikte kripto para ünitesi fiyatlarındaki artış, madencilerin kimi aygıtlara yerleştirilmesini daha karlı hale getirebilir. Sonuç olarak 4. çeyrekteki toplam DDoS hücum sayısının sabit kaldığı gözlemliyoruz. Bu eğilimin 2021’de de devam edeceğini kestirim ediyoruz.”

DDoS hücumlarına karşı korunmaya devam etmek için Kaspersky uzmanları aşağıdakileri öneriyor:

  • DDoS akınlarına nasıl cevap verileceğini bilen uzmanlarla çalışın.
  • İnternet servis sağlayıcılarıyla yapılanlar da dahil olmak üzere üçüncü taraf kontratlarını ve irtibat bilgilerini doğrulayın. Bu, bir akın durumunda takımların mutabakatlara süratle erişmesine yardımcı olur
  • Kuruluşunuzu DDoS taarruzlarına karşı korumak için profesyonel tahliller uygulayın. Kaspersky DDoS Müdafaası, Kaspersky’nin siber tehditlerle çabadaki kapsamlı uzmanlığı ile şirketin eşsiz şirket içi geliştirmelerini bir ortaya getirir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ