Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 13,40 / Satış: 13,45
€ EURO → Alış: 15,17 / Satış: 15,23

Aralık 2021 Ehliyet Sınav Soruları

Aralık 2021 Ehliyet Sınav Soruları
  • 25 Kasım 2021

Aralık ayında ehliyet sınavına girecek sürücü adaylarına yönelik olarak çalışma soruları hazırlandı. Ehliyethane sitesi tarafından hazırlanan soruları https://www.mebehliyetsinavsorulari.com/aralik-2021-ehliyet-sinav-sorulari.html adresinden çözebilirsiniz.

Elektronik Sınav Nedir?

  • E- Sınav Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği merkezlerde Bilgisayar üzerinden yapılan sınav sistemidir.
  • Merkezi sınav sistemi gibi aylarca beklemeye gerek kalmaksızın e-sınav merkezinin uygun olduğu günlere randevu alınır.
  • Ayrıca kursa kayıtlı olduğunuz ilçe dışında da sınava girme hakkına sahipsiniz.

E-Sınavdan Başarısız Olduğumuz Taktirde ?

  • E-sınavdan başarısız olduğunuz taktirde 15 gün bekledikten sonra yeni bir sınav randevusu alınabilir.
  • E-sınavdan başarısız olduğunuz taktirde 45 gün içerisinde yeni bir e-sınav randevusu alınması gerekmektedir. Aksi taktirde 1 hakkınız sınava girmeseniz dahil yanmış olacaktır.

2021 EHLİYET SINAVI NE ZAMAN?

Ehliyet sınavları, Her ayın 1’i ile 10’u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Direksiyon sınavları sadece hafta sonları yapılıyor, teorik sınavlar ise hafta içi ve hafta sonu yapılıyor.

Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor.

Ehliyet Sınavında Animasyonlu Soru

Bilgi: Ehliyet sınav sorularını https://www.mebehliyetsinavsorulari.com/2019-ehliyet-sinav-sorulari.html adresinden çözebilirsiniz.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınav uygulamalarında sürekli yenilikler yapılarak sınav geçerliği ve güvenilirliğine katkı sağlanıyor. Bu bağlamda Bakanlık; ehliyet sınavlarında yer alan soruları görsel açıdan zenginleştirmek, soruların içeriğini ve sağlayacağı yararı geliştirmek için animasyonlu sorular kullanma kararı aldı. Hazırlanacak animasyonlu sorularda adaylar gerçek yaşama uygun durumlarla karşılaşacak.

Adayların sınav öncesinde soru çeşidini tanıması için animasyonlu soruların da yer aldığı deneme sınavları hazırlanarak Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün odsgm.meb.gov.tr uzantılı internet adresinde erişime açıldı.

Buna ek olarak ayrıca işitme engelli adaylara sınav desteği için de çalışmalar da yapılıyor. Özetle; işitme engelli adaylar için işaret dilinde sürücü eğitim setleri ve buna yönelik animasyonlu soruların hazırlığı devam ediyor. Konuya dair açıklamada bulunan ve ehliyet sınavlarında ilk defa animasyonlu soruların yer alacağını duyuran Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Uygulama, soruların daha anlaşılabilir olmasını sağladığı gibi ölçülmesi istenen davranışların da net bir şekilde ortaya konulmasına katkıda bulunacak.” dedi.

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ