Aksaray Haberleri

Geçmişten günümüze Aksaray Valileri | haberaksaray.com
Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Geçmişten günümüze Aksaray Valileri

Geçmişten günümüze Aksaray Valileri
  • 09 Aralık 2020

Rıdvan Yenişen (1992-1992)

Rıdvan Yenişen, (d.1942 Kocaeli, Türkiye) – (ö.18 Eylül 2010 Ankara, Türkiye), Türk bürokrat.

Arifiye’da İlköğretim okulunu; Kocaeli’de liseyi bitirmiştir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden İlköğretim öğretmenliği yapmıştır. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, 51. Dönem Kaymakamlık Kursunu birincilikle bitirerek Artvin’in Borçka, Konya’nın Cihanbeyli ve Şırnak’ın Silopi ilçelerinde kaymakamlık yapmıştır.

TRT Genel Sekreter Yardımcılığı, SEKA Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş, daha sonra Diyarbakır’ın Kulp ve Ordu’nun Aybastı kaymakamlıkları ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinden sonra 1985 yılında İstanbul Vali Yardımcılığına atanmıştır. Aksaray Valisi iken Kayseri Valiliği’ne, ardından Valiler Kararnamesi ile Bursa Valiliğine atanmıştır.

1 Kasım 1995 tarihinde İstanbul Vali Vekilliğine, 8 Nisan 1996’da Valiler Kararnamesi ile İstanbul Valiliğine atanmıştır. 24 Temmuz 1997 tarihine kadar bu görevde kalmıştır.

Ferit Ünal (1992-1993)

Ferit Ünal, (d. 1932, Bor, Niğde) – (ö 22 Nisan 2004), Türk bürokrat.

Adana Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ankara ili Maiyet Memurluğu, Güdül Kaymakam Vekilliği, Delice Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Avanos Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Hacıbektaş, Derinkuyu, Yusufeli Kaymakamlığı ve Artvin Vali Vekilliği, Bala ve Çubuk Kaymakamlıkları, İçişleri bakanlığı A.P.K Daire başkanlığı ve A.P.K Genel Müdür Yardımcılığı ile Ankara Vali Yardımcılıkları yapmıştır. 8 Şubat 1992 yılında Aksaray valisi olarak atanmıştır. Evli ve 3 Çocuk babasıdır.

Aslan Yıldırım (1993-1994)

Aslan Yıldırım, (d. 1939, Elâzığ, Türkiye), Türk bürokrat.

1967 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1968 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık sınavına girerek maiyet memurluğu görevine başladı ve sırasıyla Ergani, Çermik ve Iğdır’da görev yaptıktan sonra Kaymakamlık kursunu tamamlayarak Saimbeyli’ye asaleten kaymakam olarak atandı. Daha sonra Ömerli, Hanak, Eynesil, Kalecik, Mut, Seydişehir ve Of Kaymakamlıkları yaptı. Daha sonra İstanbul Vali Yardımcılığı, Üsküdar Kaymakamlığı, Artvin, Tunceli, Aksaray, Kahramanmaraş, Sivas ve Trabzon Valilikleri yaptı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Mustafa Cahit Kıraç (1994-1997)

Mustafa Cahit Kıraç (d. 1956, Elâzığ, Türkiye), Türk bürokrat. Sırasıyla Şırnak, Aksaray, Sakarya, Adana, İzmir ve Diyarbakır valiliği yapmıştır.

1956 yılında Elâzığ’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Elazığ’da tamamlamıştır. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. İçişleri Bakanlığı tarafından İngiltere’de dil eğitimi almıştır.

Cahit Kıraç Mart 1980’de Elâzığ kaymakam adayı olarak kariyerine başladı. Ağrı’nın Diyadin ilçesinde kaymakam vekilliği ve belediye başkanlığı ile Tutak ilçesinde kaymakam vekilliği yapmıştır. 1 Mart 1983 – 31 Ekim 1986 tarihleri arasında Hatay’ın Hassa ilçesinde kaymakamlık yapmıştır. 13 Ocak 1986 – 12 Eylül 1988 tarihleri arasında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kaymakamlık yapmıştır. 15 Eylül 1988 – 23 Mayıs 1992 tarihleri arasında Erzurum vali yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Bu süre zarfında İçişleri Bakanlığı tarafından dil eğitimi amacı ile, bir yıl süreyle, İngiltere’ye gönderilmiştir. 25 Mayıs 1992 – 12 Mart 1993 tarihleri arasında İçişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Cahit Kıraç ilk valilik görevini 16 Mart 1993 – 27 Haziran 1994 tarihleri arasında Şırnak’ta yapmıştır. O dönemde otuz yedi yaşında Türkiye’nin en genç valisi olmuştu. 8 Temmuz 1994 – 8 Aralık 1997 tarihleri arasında Aksaray valiliğine atanmıştır. Bu dönemde Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nin temeli atılmıştır. Daha sonra Aksaray Üniversitesi olacak olan Konya Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksek Okulu’nun, Dağılgan semtindeki spor kampüsü ve spor kamp eğitim merkezinin açılmasına öncülük etmiştir. 11 Kasım 1997 – 29 Eylül 1999 tarihleri arasında merkez valiliği yapmıştır. Merkez valiliği sırasında Milli Güvenlik Akademisi’ni 1998 yılında 44. dönem mezunu olarak başarı ile bitirmiştir.

1999’daki Marmara Depremi’nden sonra Sakarya valiliğine atanmıştır ve 30 Eylül 1999 -13 Eylül 2004 tarihleri arasında bu görevi yürütmüştür. Depremden ciddi şekilde zarar gören Sakarya şehir merkezinde, Cahit Kıraç zamanında önemli altyapı ve üstyapı çalışmaları gerçekleşmiştir. Şehir merkezinin depreme karşı daha dayanıklı zemine sahip kuzeyde yer alan Camili ve Karaman köylerine taşınması projesine önayak olmuştur. Bu projede imar planı önceden yapılmıştır ve yeni şehir bu plana göre oluşturulmuştur, böylelikle çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Günümüzde Camili ve Karaman mahalleleri arasında yer alan bulvara ve Ferizli ilçesindeki bir parka Cahit Kıraç’ın ismi verilmiştir. Sakarya valiliğinden sonra Adana valiliği görevine atanmıştır ve 19 Eylül 2004 -15 Mart 2007 tarihleri arasında bu görevi yürütmüştür.

5 Mart 2007 Tarih ve 2007/11773 Sayılı Kararname ile İzmir valiliğine atanmıştır. 2009 ve 2013 yıllarında Time Dergisi okuyucuları tarafından yılın valisi ödülüne layık görülmüştür. İzmir’in Bayındır ilçesindeki bir kültür merkezine adı verilmiştir. Cahit Kıraç Mayıs 2013’te Diyarbakır valiliğine atanmıştır. Aynı zamanda Expo 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı iken Paris’teki Expo sunumuna bir ay kala Cahit Kıraç’ın İzmir valiliği görevinden alınması yerel basında eleştiri konusu olmuştur.

Cahit Kıraç’ın Diyarbakır valiliği döneminde önemli uyuşturucu operasyonları yapılmıştır. Birçok sayıda uyuşturucu tedarikçisi yakalanmıştır ve yüklü miktarda uyuşturucu madde ele geçirilmiştir. Cahit Kıraç, Diyarbakır’da dini bayramlarda halka beraber bayramlaşma törenleri düzelenmesi ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ilk kez bariyersiz şekilde halka birlikle bayram kutlaması uygulamalarıyla göze çarpmıştır.

15 Eylül 2014 tarih ve 6780 nolu müşterek kararname ile Merkez valiliğine atandı.

Cahit Kıraç evli ve iki çocuk babasıdır.

Emir Durmaz (1997-2000)

Emir Durmaz (d. 1953, Emirdağ, Afyonkarahisar) Türk bürokrat.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1979 yılında mezun oldu. Yeşilova, Halfeti ve Battalgazi, Söke İlçelerinde Kaymakamlık, Malatya Vali Yardımcılığı, Ağrı, Diyarbakır, Aksaray, Aydın illerinde Valilik yapmıştır. Hâlen Merkez Valisi olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kadir Çalışıcı (2000-2003)

Kadir Çalışıcı, (d. 1945, Afyonkarahisar, Türkiye), Türk bürokrat.

İlk, orta ve lise tahsilini Afyon’da tamamladıktan sonra 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. 1972 yılında aynı fakültenin Siyaset ve İdare Bölümünden mezun oldu. 1973 yılında maiyet memuru olarak Afyon Valiliği’nde staja başladı. İl, ilçe teftiş ve Bakanlıklar merkez teşkilatları stajlarını takiben 1976 yılında Kaymakam olarak Adilcevaz ilçesine atandı. Sırasıyla Seyitgazi, Bulanık, Andırın, Sarayönü, Soma, Sincan ve Balçova ilçelerinde kaymakam olarak görev yaptı. 1976-1977 yıllarında Soma Kaymakamı iken, lisan eğitimi ve Belçika Devlet Teşkilatı ile ilgili araştırma yapmak için bir yıl süreyle Brüksel’e gönderildi. 1989 öğretim yılında, Milli Güvenlik Akademisine çağrıldı ve mezun oldu. 9 Nisan 1996 tarihinde Adıyaman Valiliğine, 9 Ağustos 2000 tarihinde Aksaray Valiliğine, 1 Aralık 2003 tarih ve 2003/6478 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Eskişehir Valiliğine atandı.21.12.2008 tarihli kararname ile merkez valiliğine atanmıştır. 2010 yılında emekli olmuş ve 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan genel seçimler MHP’den Afyonkarahisar 3.sıra adayı olmuştur. Son olarak ise 2014 Türkiye Yerel Seçimleri’nde MHP’den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmuştur.

Hüseyin Avni Coş (2003-2005)

Hüseyin Avni Coş (d. 1959 Eğirdir) Türk bürokrat ve eski vali. Bingöl, Aksaray, Kırklareli, Aydın, Adana ve Sakarya illerinde valilik görevinde bulundu.

Hüseyin Avni Coş 1959 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1976 yılında Eğirdir Lisesinden mezun olduktan sonra aynı yıl Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde eğitime başladı, 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin İktisat ve Maliye Bölümüne geçiş yaptı ve 1981 yılında iyi derece ile mezun oldu.

1982 yılında Antalya Maiyet Memuru olarak Mülki İdare Amirliğine başladı. Kaymakamlık stajı esnasında Burdur’un Bucak ilçesinde Kaymakam Vekilliği ve Belediye Başkanlığı yaptı. 1983 yılında 69. dönem Kaymakamlık Kursunu “Üstün Başarılı” derecesiyle bitirdi. 1984 yılında Ordu ili Akkuş ilçesi Kaymakamlığına atandı. 1987 yılında Sivas ili İmranlı ilçesi Kaymakamlığına atandı. 1988 yılında İçişleri Bakanlığınca düzenlenen yabancı dil kursunu bitirdikten sonra bir yıl süreyle Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi. 1989 yılında Siirt’in Şirvan ilçesinin kaymakamlığına atandı.

1991 yılında Diyarbakır’a Olağanüstü Hal Bölge Vali Yardımcılığına atandı. 1995 yılında İçişleri Bakanlığı APK Kurulu ve Sivil Savunma Genel Müdürlüklerinde Daire Başkanı olarak görev yaptı. 1995 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğine atandı. 1996 yılında Mülkiye Başmüfettişi oldu. Güvenlik ve yönetim konularında çeşitli kurs ve seminerlere katıldı. 30 Ocak 2003 Tarih ve 2003/5221 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Bingöl Valiliğine atandı. 1 Mayıs 2003 tarihinde oluşan Bingöl depreminin hasarlarının süratle onarılması ve özellikle kış mevsimi gelmeden afetzedeler için yapılan kalıcı konutların tamamlanmasında büyük katkıları nedeniyle Genç Girişim ve Yönetişim Birliğince “Yılın Valisi” olarak seçildi.

1 Aralık 2003 tarih ve 2003/6478 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Aksaray Valiliğine, 30 Aralık 2005 tarih ve 2005/9864 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Kırklareli Valiliğine, 11 Haziran 2009 tarih ve 2009/15064 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Aydın Valiliğine atandı, bu görevinden sonra da 17 Ağustos 2011 tarih ve 2011/2153 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Adana Valiliğine atanmış ve 5 Eylül 2011 tarihinde göreve başlamıştır. 23 Mayıs 2014 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Sakarya valiliğine atanmıştır ve 9 Haziran 2014 tarihinde bu görevine başlamıştır. 21 Haziran 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Merkez Valiliğine atanmıştır.

Adana’da 10 Kasım 2013 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümüne ilişkin düzenlenen törende hükûmet aleyhine yapılan protesto gösterisi sırasında göstericilerden biri için “gavat” dediği iddia edilmiştir.Bu olayın ardından “Ben gavat kelimesini kullanmam. Kavas demiş olabilirim” açıklamasını yaptı.

Hüseyin Avni Coş ilk eşi Sıdıka Zeynep’ten 2006 yılından ayrıldı. İlk evliliğinden iki kız çocuk babasıdır. 2009 yılında kendisinden bankacı Aylin Özer ile 2. evliliğini yaptı. 2010 yılının Eylül ayında bir kız çocuğu daha oldu.

Sebati Buyuran (2005-2008)

Sebati Buyuran (d. 1949 Pınarbaşı, Kayseri Türkiye), Türk bürokrat.

1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1974 yılında Çerkeş Kaymakam Vekilliği, 1976 yılında Palu, 1978 yılında Delice, 1979 yılında Keles ve 1981 yılında Bucak Kaymakamlığı yaptı.

Keles ve Bucak İlçelerinde Kaymakamlık görevi ile birlikte Belediye Başkanlığı görevini de yürüttü. 1983 yılında Teftiş Kurulu Başkanlığında Mülkiye Müfettişi, 1988 yılında Mülkiye Başmüfettişi oldu. 1991 yılında 6 ay süre ile İngiltere’de (Londra) “Şehir İmar Planları” konusunda inceleme-araştırma görevinde bulundu. 1996 yılında Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, 2001 yılında İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı oldu.

30 Aralık 2005 tarih ve 9864 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Aksaray Valiliğine atandı. Şu anda İçişleri Bakanlığı’ nda Merkez Valisi olarak görev yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Orhan Alimoğlu (2008-2012)

Orhan Alimoğlu, (d. 1956, Akseki, Antalya), Türk bürokrat.

1977 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Göynük, Susuz, Avanos, Geyve, Elbistan ve Körfez Kaymakamlıkları, Trabzon, Sakarya Vali Yardımcılıkları, Sakarya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yaptı. 22 Aralık 2008 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Aksaray valiliğine atanmıştır. 19 Mayıs 2012 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Hakkâri valiliğine getirilmiş. 16 Şubat 2014 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan kararname ile Karabük Valisi olmuştur. 1 Haziran 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile merkeze atanmıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Selami Altınok (2012-2014)

Selami Altınok (d. 20 Ocak 1966; Narman), Türk bürokrat ve siyasetçi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri öncesinde Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan seçim hükûmeti’nde Türkiye İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 17 Aralık 2015 tarihinden 10 Eylül 2016 tarihine kadar İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulundu. 10 Eylül 2016 tarihinde Emniyet Genel Müdürü olarak atandı. 25 Nisan 2018 tarihinde istifa ettikten sonra 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimler sonucunda AK Parti Erzurum Milletvekili olarak seçildi.

Selami Altınok, 20 Ocak 1966’da, Ruhigül ve Mustafa Altınok’un oğlu olarak Narman, Erzurum’da doğdu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Akkışla Kaymakam Vekilliği, Almus, Güroymak, Erciş, Terme ve Serik Kaymakamlıkları, Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yaptı. Ağustos 2012 tarih ve 2012/3511 Sayılı Kararname ile Aksaray Valisi olarak atandı. 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonucu görevden alınan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın yerine vekaleten atandı. 16 Şubat 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile merkez valisi oldu ve asaleten İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine atandı. Evli ve 3 çocuk sahibidir. 28 Ağustos 2015 itibarıyla geçici seçim hükûmetinde İçişleri Bakanı olarak atandı. 17 Aralık 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı müsteşarlığına atanmıştır.

Şeref Ataklı (2014-2016)

Şeref Ataklı (d. 1964 Bucak, Burdur), Türk bürokrat.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 1986 yılı mezunudur. Sırasıyla Hamamözü, Doğanyol ve Gölbaşı kaymakamlıkları görevini yürüttü. Ordu Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü, Kastamonu Vali Yardımcılığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Genel Sekreterliği ve İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevlerinde bulundu. Evli ve üç çocuk babasıdır. 13 Şubat 2014 tarih ve 5916 sayılı valiler kararnamesi ile Aksaray Valiliği görevine atanmıştır. 1 Haziran 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile merkeze atanmıştır.

Aykut Pekmez (2016-2018)

Aykut Pekmez (d. 1971, Gemlik, Bursa), Türk bürokrat.

1992 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 1994 yılında Kaymakam Adayı olarak mülki idare amirliği görevine başladı. 1997 yılında Bilecik – Yenipazar ilk Kaymakamlık görevinin ardından sırasıyla Muş – Korkut, Çanakkale – Bozcaada, Sivas – Zara, Manisa – Kırkağaç, Giresun – Görele, Düzce – Akçakoca ilçelerinde Kaymakamlık görevini yürüttü. 2015 yılında Kaymakamlar ve Vali Yardımcıları Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığında göreve başladı. 1.06.2016 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Aksaray Valiliğine atandı. 27.10.2018 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Adıyaman Valisi olarak atanmıştır. 09.06.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Mülkiye Müfettişliğine getirilmiştir.

Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Ali Mantı (2018-2020)

Ali Mantı, (2 Ocak 1964, Çorum), Türk bürokrat. 5 Kasım 2018’den beri Aksaray Valisi olarak görev almaktadır.

1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. 1990 yılında Tokat Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği görevine başladı. Göynücek, Şalpazarı, Akkışla Kaymakam Vekilliği, Yenifakılı, Şefaatli, Ardanuç, Çatalzeytin, Bandırma Kaymakamlığı, Sivas, Amasya, Kayseri Vali Yardımcılığı, Mamak Kaymakamlığı görevlerinde bulunmuştur. 27 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aksaray Valiliğine atanmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Hamza Aydoğdu (2020-)

Hamza Aydoğdu (1975; Ahlat, Bitlis), Türk bürokrat. 9 Haziran 2020’de Resmî Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Aksaray’a vali olarak atandı.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ