Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Minare Mi Eğik Yoksa Bilgi Mi?

Mustafa Fırat GÜL
Mustafa Fırat GÜL - mustafafiratgul@hotmail.com
 • 12.12.2015
 • 3.598 kez okundu

Aksaray Eğri Minare Pisa KulesiEğri Minare hakikaten çok müstesna bir eser. Aksaraylılar için, Türkiye için hatta dünya için çok değerli bir yapı. Altın bir kabın içinde saklanacak kadar kıymetlidir bu minare. Allah’ın birliğini, İslamın onurunu, Türklüğün gururunu, Selçukluların prestijini, mimarların zekasını bu eserde görebilirsiniz.

Şehrimizin en önemli sembollerinden birisi olan bu nadide yapı anlatılırken 27 derece eğik deniliyor. 27 derece epeyce yüksek bir rakam; eğer öyle olsa minarenin ha yıkıldı ya yıkılacak derecede olması gerekir.

Neresinden ölçerseniz ölçün bu hiçbir zaman 27 derece ol(a)maz. Hatta derginin birisinde bununla ilgili bir yazı vardı. Eğikliğin 5-6 derece bir şey olduğunu, eğrilmenin de söz konusu olmadığını, toprakta herhangi bir emare olmadığını yazmışlardı. Sonradan eğiklik oldu mu yoksa ilk başta eğik mi yapıldı şimdilik onu bilemiyoruz ama eğiklik derecesinin 27 olmadığı kesin.

İşte bu sebeplerden dolayı bundan sonra hazırlanan dergi, kitap, katalog, broşür, belgesel, sunum vs. bu gerçek dikkate alınarak hazırlanır.

İkinci bir hata daha var düzeltilmesi gereken: Eğri Minare I. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında değil; I. Alaeddin Keykubad döneminde yapıldı. Şöyle ki; I. Gıyaseddin Keyhüsrev bilindiği gibi II. Kılıç Arslan’ın 11 oğlundan birisidir ve iki defa tahta çıkmıştır. İlki 1192-1196 yılları arası ikincisi ise 1205-1211 tarihleridir.

Eğri Minare’nin yapılış tarihi için ne denir? 1221-1236. Bu tarihe göre minarenin yapımının on beş (15) yıl sürdüğü anlaşılır. Bu ayrı bir husustur ama bu tarihlerde Gıyaseddin Keyhüsrev tahtta değildir. I. Alaeddin Keykubad 1220-1237 yılları arasında hükümdardır. Ki; en önemli eserler de bu dönemde yapılmıştır.

Bundan sonra yetkililerin minarenin eğiklik derecesini yazarken, anlatırken dikkat etmesi isabetli olur. Ama ille de 27 derece diye ısrar edeceklerse herkesin kör olmasını beklemeleri gerekebilir.

Dualarda buluşabilmek temennisiyle. Rabbim yar ve yardımcımız olsun..

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Zekai Erdal Zekai Erdal dedi ki:

  S.a. azizim,
  Eğri Minare’nin Sultan Alaeddin Keykubat devrinde yapıldığına emin misin?

 2. M. Fırat GÜL M. Fırat GÜL dedi ki:

  Aleykümselam abi.. Yorumunu az önce gördüm. Birazdan bir cevap niteliğinde yazı hazırlayacağım.

 3. Avatar Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan dedi ki:

  Ben minaremizle ilgili en çok korktuğum konu; devrilme tehlikesi olmuştur. Bilimde malzemenin yorulması diye bir gerçek var. Bu çelik halatların mukavemeti gözleniyor mu? Bir de güvercinlerin asit yoğunluklu dışkıları tuğlalarla zarar verir mi? Özetle minaremiz sürekli müşahade altı da tutulmalıdır. Bu konuyu Palta döneminde bir yazımda medyada hatırlatmıştır. Bu konuyu gündeme getiren değerli kardeşim M. Fırata ‘ da çok teşekkür ediyorum. Chi

YORUM YAZ